Andrej Kiska navštívil Jad Vašem, vyznamenal Arona Grünhuta

Andrej Kiska navštívil Jad Vašem, vyznamenal Arona Grünhuta

Prezident Andrej Kiska pokračoval v stredu v oficiálnej návšteve Izraela rokovaním s prezidentom Reuvenom Rivlinom a v Jeruzaleme navštívil aj hlavný izraelský pamätník obetí a hrdinov holokaustu Múzeum Jad Vašem.

Prezidenti diskutovali hlavne o bilaterálnej spolupráci, ako aj o aktuálnych zahranično-politických témach. „Izrael je približne rovnako veľká krajina ako my, ale na rozdiel od nás je skutočne centrom inovácií, najnovších výdobytkov vedy a startupov.  Tel Aviv je považovaný za najinovačnejšie mesto na svete,“ vyzdvihol prezident s tým, že táto krajina je našim partnerom, priateľom a dá sa z nej brať veľa inšpirácií.

Kiska považuje za obzvlášť inšpiratívne, že v Izraeli si na rozdiel od Slovenska vedia zadefinovať problémy a očakávajú aj presné riešenia.

„Máme sa čo učiť, ale máme aj čo ponúknuť. Verím, že táto cesta bude prínosom nielen v našich bilaterálnych vzťahoch, ale aj z pohľadu ekonomiky a ďalšieho rozvoja našej krajiny,“ zdôraznil Andrej Kiska a spomenul tiež, že izraelský prezident ho v rozhovore vyzval na zintenzívnenie spolupráce v oblasti kybernetickej bezpečnosti, v ktorej Slovensko zaznamenalo úspechy.

Počas návštevy múzea holokaustu Jad Vašem zdôraznil prezident Kiska potrebu pripomínať si históriu a zlo, ktoré dokážu ľudia vykonať. „Veľmi by som si želal, aby každý mladý človek, každý človek z našej krajiny, mal možnosť navštíviť takého pamätníky holokaustu ako je tento, ako je pamätník v Osvienčime, alebo aspoň prísť si pozrieť ten náš v Seredi. Aby sme pochopili, že holokaust a nenávisť je aj súčasťou našich dejín.“

Počas Slovenského štátu bolo zo Slovenska odvlečených viac ako 70.000 židovských mužov, žien a detí, z ktorých sa vrátilo domov len niekoľko stoviek. Podľa prezidenta musíme znova hovoriť o základných hodnotách ľudskosti práve teraz, keď znova rastie extrémizmus, nenávisť voči ľuďom inej rasy, iného náboženstva, inej farby pleti. 

Prezident Andrej Kiska udelil v Jeruzaleme štátne vyznamenanie Medailu prezidenta Slovenskej republiky Aronovi Grünhutovi (in memoriam), ktorý počas druhej svetovej vojny zorganizoval záchranu vyše 1300 rasovo prenasledovaných občanov z územia dnešného Slovenska a okolitých krajín. Vyznamenanie prevzal vnuk Rony Goren.

„Bol by som veľmi rád, keby sme takýchto hrdinov mali stále. Aby sa vždy našli ľudia, ktorí sa napriek rôznym rizikám, rôznym problémom snažia pomôcť iným ľuďom,“ povedal Andrej Kiska.