Andrej Kiska v Moldave: Na rómsku tému treba podpredsedu vlády

Andrej Kiska v Moldave: Na rómsku tému treba podpredsedu vlády

Prezident Andrej Kiska v pondelok navštívil Moldavu nad Bodvou, kde sa stretol s vedením mesta, s občanmi aj s 11-ročnou Annamáriou Horváthovou, ktorá zvíťazila v bežeckej súťaži aj bez športovej obuvi.

Následne prezident navštívil komunitné centrum Čierne srdce, spoločne s verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou. „Na Slovensku počet rómskeho obyvateľstva dosahuje pomaly desať percent, ale ako keby si časť politikov nechcela pripustiť, že neriešia zásadné problémy tejto komunity. Tu v Moldave mi nedá nepovedať, že hrubá sila nikdy nevyrieši základné problémy, prečo vôbec rómsky problém vzniká – to je slabé vzdelanie, nedostatočná hygiena v osadách, neochota mnohých zamestnávateľov prijímať Rómov do práce,” konštatoval prezident.

Prezident Kiska je presvedčený, že riešenie rómskej problematiky by malo byť na úrovni podpredsedu vlády a nielen vládneho splnomocnenca, keďže ide o problém zasahujúci viacero rezortov. „Ja si nesmierne vážim prácu nášho vládneho splnomocnenca pre rómsku problematiku, ale som presvedčený, že táto problematika je taká dôležitá, že na to nestačí vládny splnomocnenec, na to by podľa mňa mal byť podpredseda vlády, pretože toto je prierezový problém, je to problém školstva, sociálnych vecí, zdravotníctva.“

Podľa hlavy štátu sú riešenia rómskej problematiky známe, chýba len presadenie v praxi. Za zásadné oblasti označil školstvo a predškolskú prípravu rómskych detí, poukázal aj na podmienky, v ktorých deti v rómskych osadách vyrastajú.

Prezident narážal aj na kontroverzný zásah polície v rómskej osade v roku 2013. Konštatoval pritom, že zriadenie skutočne nezávislej policajnej inšpekcie je „absolútna povinnosť“ a nevyhnutná podmienka k budovaniu dôvery u obyvateľov zo strany polície.

Súčasťou programu prezidenta a verejnej ochrankyne práv bola aj návšteva materských škôl v Moldave s vyučovacím jazykom maďarským a slovenským.

foto: Michaela a Vladimír Eliáš