Andrej Kiska v Rumunsku diskutoval aj o boji proti korupcii

Spravodlivosť
Andrej Kiska v Rumunsku diskutoval aj o boji proti korupcii

Rumunsko spojilo ekonomický rast s bojom proti korupcii a je veľa vecí, ktoré sa v tomto smere môžeme naučiť. Po rokovaní s rumunským prezidentom Klausom Iohannisom to povedal prezident Andrej Kiska, ktorý je v Bukurešti na dvojdňovej oficiálnej návšteve.

Okrem fungovania rumunského protikorupčného úradu, ktorý za ostatné tri roky konal proti stovkám štátnych predstaviteľov, diskutovali prezidenti aj o snahe Rumunska začleniť sa do Schengenského priestoru. Andrej Kiska v tejto súvislosti vyjadril Rumunsku podporu: „Spravíme všetko, čo je v našich silách, aby sme Rumunsku pomohli.“

Témou rokovania bola aj súčasná situácia v Európe vrátane migračnej krízy.

Slovenský prezident vyznamenal rumunského prezidenta Radom Bieleho dvojkríža I. triedy za mimoriadny osobný prínos k rozvoju bilaterálnych vzťahov. Radom Bieleho dvojkríža III. triedy vyznamenal piatich rumunských vojenských veteránov, ktorí sa podieľali na oslobodzovaní Československa počas 2. svetovej vojny. Prezident tiež položil vence k Hrobu neznámeho vojaka v Parku Karola I. v Bukurešti.

Andrej Kiska sa v pondelok v rámci oficiálnej návštevy stretol aj s predsedom vlády Dacianom Cioloșom. V utorok vystúpi na slovensko-rumunskom ekonomickom fóre a navštívi slovenskú krajanskú komunitu, ktorá žije v Rumunsku už viac ako 200 rokov.