Automobilový sektor musí zostať konkurencieschopný aj v budúcnosti

Automobilový sektor musí zostať konkurencieschopný aj v budúcnosti

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila v pondelok 31. mája 2021 bratislavský závod spoločnosti Volkswagen Slovakia pri príležitosti 30. výročia jeho založenia. 

Stretla s vedením spoločnosti aj jej zamestnancami a oboznámila sa s produkciou závodu. Pripomenula, že automobilový sektor predstavuje tretinu slovenskej priemyselnej výroby a polovicu exportu a spoločnosť Volkswagen je  najväčším súkromným  zamestnávateľom a zároveň aj najväčším platcom daní. Smerovanie a budúcnosť autopriemyslu podľa prezidentky do veľkej miery určuje aj úspešnosť našej ekonomiky. "Preto je dôležité aktívne pracovať na tom, aby slovenské závody zostali konkurencieschopné a uspeli v súťaži o výrobu nových modelov s najnovšími technológiami, teda najmä hybridných a elektrických aut." 

S vedením spoločnosti prezidentka diskutovala o príprave výroby dvoch nových modelov od roku 2023. Slovenský závod Volkswagenu plánuje preinvestovať jednu miliardu eur na vytvorenie alebo udržanie takmer 3000 pracovných miest. Hoci zo strany štátu zatiaľ nedošlo k naplneniu sľúbených záväzkov, prezidentka je rada, že premiér Eduard Heger berie tento záväzok vážne, a že sa v najbližšej dobe plánuje s vedením spoločnosti stretnúť. 

So zamestnancami podniku sa prezidentka rozprávala aj o tom, ako zvládli pandémiu a o tom, ako ich zasiahli obmedzenia výroby. "Teší ma aj to, že firma prijíma opatrenia na zvýšenie ochrany životného prostredia a snaží sa znižovať emisie uhlíkových plynov pri výrobe. To, že týmto témam prikladá vážnosť aj taký veľký zamestnávateľ považujem za dobrú správu pre Slovensko."