Kiska: Argentína sa otvára svetu, je to šanca aj pre Slovensko

Veda a inovácie
Kiska: Argentína sa otvára svetu, je to šanca aj pre Slovensko

Argentína sa nanovo ekonomicky otvára svetu. To bol najdôležitejší signál, ktorý si zo stredajšieho rokovania s argentínskym prezidentom Mauriciom Macrim odniesol prezident Andrej Kiska.

Argentínsky prezident vyzval na príchod do krajiny každého, kto má chuť investovať a podnikať. Prezident Kiska zdôraznil, že je to príležitosť aj pre Slovensko: „Argentína je krajina, ktorá má obrovské možnosti, je bohatá na prírodné zdroje. Spolupráca medzi Slovenskom a Argentínou práve v tomto období, keď krajina potrebuje nový elán a novú krv, má obrovské možnosti.“

Krajina sa len nedávno vrátila na medzinárodné finančné trhy po urovnaní 14 rokov trvajúceho sporu s medzinárodnými veriteľmi. Problém vznikol po štátnom bankrote Argentíny ešte v roku 2002, po ktorom riešila reštrukturalizáciu svojho dlhu, ale nevedela sa dohodnúť so všetkými veriteľmi.

Slovensko už jednu úspešnú firmu v Argentíne má. Softvérová spoločnosť Eset má v Buenos Aires pobočku pre Latinskú Ameriku, kde zamestnáva približne 80 pracovníkov.

„Každá jedna ekonomická spolupráca krajiny spája. Eset ukazuje presne to, čo som opakoval aj v Čile, že vzdialenosť v dnešnej dobe nových technológii vôbec neznamená prekážku na rozvoj biznisu. Je to dobrý príklad toho, ako sa môžu naše slovenské firmy presadzovať celosvetovo,“ zdôraznil Andrej Kiska.

Počas návštevy došlo aj k podpisu dohody o spolupráci medzi Esetom a Technickou univerzitou v Buenos Aires, ako aj memoranda o porozumení medzi touto argentínskou univerzitou a Žilinskou univerzitou. „Čo je ďalším dobrým signálom, že meno Slovenska sa tu šíri veľmi dobre,“ doplnil prezident.

Popoludní pokračovala prezidentova pracovná návšteva Argentíny stretnutím so slovenskými krajanmi žijúcimi v Argentíne. V krajine sa nachádza najväčšia slovenská komunita v Južnej Amerike.

Po oficiálnej návšteve Čile a pracovnej návšteve Argentíny teraz prezident smeruje na Letné olympijské hry do brazílskeho Rio de Janeiro. Zúčastní sa na slávnostnom otváracom ceremoniáli, otvorí Slovenský dom a bude aj pri otvorení Českého domu.