Kiska navštívil detskú onkológiu: Zlepšime aj sociálny systém

Zahraničná politika
Kiska navštívil detskú onkológiu: Zlepšime aj sociálny systém

Prezident Andrej Kiska v stredu navštívil Dennú kliniku Kliniky detskej hematológie a onkológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou.

„Ročne nám na Slovensku ochorie na rakovinu viac ako 150 detí z rôznych sociálnych skupín, od tých najchudobnejších až po deti najúspešnejších manažérov. Každé dieťa si zaslúži špičkovú zdravotnú aj sociálnu starostlivosť,“ povedal prezident.

Navštívené pracovisko podľa neho patrí medzi špičkové. Ocenil nielen odborný, ale aj ľudský prístup predstaviteľov kliniky.

Andrej Kiska zároveň nastolil otázku zlepšenia sociálneho systému na Slovensku: „Každé dieťa je najradšej doma, nie v nemocnici. Pokiaľ vytvoríme možnosti, aby dieťa dostávalo chemoterapiu v nemocnici a mohlo byť počas liečby doma, je to podľa mňa úžasný krok. Ale trochu nám uteká sociálny systém za zdravotným. Pokiaľ je mamička s dieťaťom v nemocnici, je – dá sa povedať – na péenke. Ale pokiaľ bude s dieťaťom len dochádzať a dieťa bude poberať chemoterapiu ambulantne, treba vyriešiť to, aby neprišla o finančnú pomoc. Aby mohla byť s dieťaťom.“

„Neviem si predstaviť dieťa, ktoré by nebolo s rodičom po tom, čo mu je zle po chemoterapii,“ dodal prezident.

Pripomenul tiež, že podľa štatistík sa takmer 90 percent rodín zadĺži, ak im dieťa ochorie na rakovinu. „Často si kladiem otázku, ako potom máme nastavený sociálny systém.“