Kiska ocenil víziu Trenčína, upozornil na problémy s cestami, lekármi a ťažbou

Regióny
Kiska ocenil víziu Trenčína, upozornil na problémy s cestami, lekármi a ťažbou

Mesto Trenčín je inšpirujúce najmä v tom, že sa tam urobila poctivá vízia, ako má mesto vyzerať. Počas rozlúčkovej návštevy v Trenčíne to v stredu povedal prezident Andrej Kiska.

„Myslím si, že mnohé mestá by si mali brať príklad z Trenčína v tom, ako pristupuje k tomu, akú víziu vôbec pre Trenčanov postavil. Táto vízia je úžasná, ale je logické, že mesto ako také si s tým samo nedá rady a potrebuje pomoc štátu,“ skonštatovala hlava štátu s tým, že slovenské mestá sa hýbu dopredu, ale je jasné, že to, čo sa na ne prenáša – odpratávanie snehu, obedy - je viac ako problémové.

„V prípade, ak dôjde k uplatneniu návrhu strany Most-Híd o odpočítateľných položkách pri daniach z príjmov fyzických osôb, mesto Trenčín príde v priebehu dvoch rokov o šesť miliónov eur. V prípade Košíc to bude 11 miliónov. To sú obrovské výpadky, ktoré môžu mestá dostať do stavu kolapsu,“ doplnil prezident.

Ako dodal, každý takýto predvolebný balíček a marketingový ťah je treba podrobiť dôkladnej dopadovej analýze. „Nemôžeme robiť politiku tak, že si chceme ľudí kúpiť a dostať tým primátorov do stavu, keď si nebudú vedieť dať rady,“ zdôraznil Kiska.

V rámci rozlúčových navštev všetkých slovenských krajov sa prezident Kiska stretol aj s predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslavom Baškom. „Vo všetkých župách, ktoré som navštívil, zaznel jeden rovnaký problém, a to je skutočne veľmi zlý stav ciest,“ povedal prezident. „Župy majú v správe cesty II. a III. triedy a investičný dlh, ktorý sa nahromadil, je obrovský. V niektorých župách je až 46 percent ciest v nevyhovujúcom stave a je na to potrebných veľa investícií.“

Prezident upozornil aj na nedostatok lekárov: všeobecných lekárov, či pediatrov. „O niekoľko rokov nebude mať kto našich ľudí liečiť. Zlyhávame vo vzdelávaní a atestácii lekárov.“

Na záver Andrej Kiska vyzdvihol duálne vzdelávanie v Trenčianskom kraji, do ktorého je zapojených viac ako 900 študentov. A pripomenul tému ťažby a spaľovania uhlia na Hornej Nitre. Tento problém mal byť podľa prezidenta riešený už dávno, s ohľadom na životy baníkov, životné prostredie a efektivitu ťažby.