Kiska prijal poľského prezidenta: Nehádžme naše problémy len na Brusel

Obrana a bezpečnosť
Kiska prijal poľského prezidenta: Nehádžme naše problémy len na Brusel

Európske inštitúcie potrebujú viac taktu, viac empatie k dianiu v členských krajinách. Slovenský a poľský prezident sa na tom zhodli na rokovaní v rámci oficiálnej návštevy poľského prezidenta Andrzeja Dudu v Slovenskej republike.

„Ale je tiež dôležité, aby sme naše vnútorné problémy nehádzali len na Brusel,“ povedal prezident Andrej Kiska. „Ak niekto kritizuje Európsku úniu, nech ju kritizuje konkrétne. Nech konkrétne povie, čo máme meniť. Ak ju máme reformovať, nech povie, ktoré konkrétne reformy máme robiť. Aby sme nachádzali to, čo nás spája, a nie to, čo nás rozdeľuje.“

Oficiálna návšteva poľského prezidenta sa uskutočnila krátko pred tým, ako Slovensko prevezme predsedníctvo v Rade Európskej únie. Poľsko zároveň čoskoro prevezme predsedníctvo Vyšehradskej štvorky. „Práve v týchto dňoch vnímame veľmi dôležitú úlohu V4 v hľadaní spoločných európskych riešení,“ podotkol prezident Kiska.

Prezidenti Slovenska a Poľska hovorili aj o blížiacom sa samite NATO vo Varšave. „NATO musí reagovať na ohrozenia občanov. Na to, čo občania v jednotlivých krajinách cítia, osobitne po ilegálnej anexii Krymu. Aj keď obyvatelia Slovenska vnímajú ohrozenie inak ako Poliaci, obavám obyvateľov pobaltských krajín plne rozumieme. Preto aj my, Slovensko, chceme prispieť k zvýšeniu ich bezpečnosti a budeme pokračovať v plnení svojich záväzkov,“ zdôraznil Andrej Kiska.

Témou diskusie bol aj aktuálny vývoj na Ukrajine. Obaja prezidenti vyjadrili znepokojenie, že Ukrajina sa v súčasnej situácii akoby stratila z uhla pohľadu Európskej únie. „Na Ukrajinu nesmieme zabúdať. A musíme pri každej jednej možnosti dávať signály ľuďom z Ukrajiny, že pokiaľ chcú, my ich v našej časti Európy privítame. Že po uskutočnení reforiem budú mať možnosť byť tu s nami,“ pripomenul prezident Kiska. Podľa oboch prezidentov je rovnako dôležité ponechať Ukrajine otvorené dvere aj v súvislosti s členstvom v NATO, pokiaľ jej obyvatelia vyjadria túžbu stať sa členmi Aliancie.

Poľsko je tretím najväčším obchodným partnerom Slovenska a stretnutie prezidentov malo aj ekonomický charakter. „Táto návšteva je návšteva dôležitého suseda, dôležitého ekonomického partnera, dôležitého spojenca a skutočného priateľa,“ potvrdil prezident Kiska. „Ak máme takéto veľmi dobré vzťahy, musíme premýšľať nad tým, čo sa dá zlepšiť. Musíme premýšľať nad tým, ako tieto veľmi dobré vzťahy preniesť do ešte lepšej spolupráce medzi regiónmi, podnikateľmi, občanmi. Ja som presvedčený – a stále o tom s pánom prezidentom rozprávam – že máme ešte veľký nevyužitý potenciál.“ Ako príklad uviedol aj oblasť turizmu.

Poľského prezidenta čaká v rámci dvojdňovej oficiálnej návštevy Slovenska aj rokovanie s predsedom vlády Robertom Ficom, prechádzka bratislavským Starým Mestom či položenie vencov k pamätníku Brána slobody.

„Brána slobody je symbolom boja za slobodu. Stovky ľudí boli bývalým režimom zavraždené pri úteku za slobodou. Stále si musíme pripomínať, že sloboda nie je samozrejmá. Slobodu si musí každá demokracia vybojovať nanovo,“ povedal Andrej Kiska.

Na záver zaželal Andrej Kiska veľa šťastia poľským futbalovým reprezentantom na Majstrovstvách Európy, keďže slovenský tím vypadol v osemfinále. „Bolo mojou tajnou túžbou, že vo finále porazíme Francúzsko 2:1, ale keďže my už na šampionáte nie sme, tieto nádeje teraz vkladám do vás.“