Kiska rokoval s Matečnou: Agrosektor potrebuje analýzu

Kiska rokoval s Matečnou: Agrosektor potrebuje analýzu

Prezident Andrej Kiska v piatok diskutoval s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou a riaditeľmi poľnohospodárskych podnikov v priestoroch farmy Zemedar v Poprade – Strážach.

Prezident pripomenul, že Slovensko patrí spolu s Írskom medzi najvidieckejšie krajiny Európskej únie, pričom pre vidiek je kľúčové práve poľnohospodárstvo. „V roku 1995 bolo v poľnohospodárstve zamestnaných desať percent obyvateľstva. Dnes sú to dve percentá, pričom priemer v Európskej únii je skoro päť percent,“ povedal Andrej Kiska s tým, že pre vidiek máme na Slovensku málo práce.

Témou diskusie bolo aj konkurenčné prostredie s okolitými štátmi, keďže napríklad ich nákladová cena mlieka je nižšia než na Slovensku. „Som presvedčený o tom, že si musíme spraviť poctivú analýzu, aby sme zistili, ako je možné, že máme špičkové zvieratá, špičkové technológie a napriek tomu nedokážeme odhaliť problém,“ vyhlásil prezident.

Súčasťou programu prezidenta bola aj návšteva Tatranských mliekarní v Kežmarku, ktoré odoberajú mlieko slovenských producentov.

Viac k téme: