Kiska rokoval s talianskym prezidentom: Advokátmi EÚ sú mladí ľudia

Kiska rokoval s talianskym prezidentom: Advokátmi EÚ sú mladí ľudia

Prezident Andrej Kiska v dňoch 13. a 14. decembra pracovne navštívil Rím. V prvý deň rokoval s prezidentom Talianska Sergiom Mattarellom.

„Bolo pre mňa potešením už tretíkrát sa stretnúť s prezidentom Talianska. Pred sto rokmi práve tu v Ríme Štefánik prevzal vlajku pre československé légie. Taliansko ako prvá krajina uznala Československo. Hovorili sme aj o jeho histórii.

S Talianskom máme veľmi dobré bilaterálne vzťahy. Viac ako 500 spoločností z Talianska investovalo na Slovensku. Vytvorili skoro 40 tisíc pracovných miest. Vzájomný obchod rastie.

Dotkli sme sa viacerých tém. Napríklad aj témy euroskepticizmu. Napríklad prichádzajúcich parlamentných volieb. Diskutovali sme o tom, čo môžeme ako prezidenti, ktorí zdieľajú rovnaké hodnoty, urobiť.

S pánom prezidentom Mattarellom zdieľame z pohľadu migrácie či európskych tém rovnaké názory, aby sme tak úžasný projekt Európskej únie mohli ešte posilniť.

Zhodli sme sa na tom, že sú to práve mladí ľudia, ktorí sú možno najväčšími advokátmi Európskej únie a s ktorými sa treba aj najviac rozprávať. O tom, o čom sa našej generácii nemohlo ani snívať. Mladí ľudia z tohto 500 miliónového európskeho domu túto možnosť majú.

Rozoberali sme, čo urobiť s extrémistickými stranami. Akú rétoriku, akými argumentmi môžeme vyvracať ich názory. A skutočne je to to, čo aj ja doma opakujem, že sú strany, ktoré by nás najradšej dostali z Európskej únie a nanovo postavili hranice. Každý jeden človek by si mal skutočne uvedomiť, akú rétoriku aká strana používa. Zhodli sme sa v tom, že každému veľkému problému, ktorému krajiny čelia, či sú to klimatické zmeny alebo migrácie, žiadna krajina nemôže čeliť sama. Ale spolu áno.

Európska únia nie je problém. Je riešením pre každý jeden problém.“

Viac k téme: