Kiska sa stretol s prezidentkou Chorvátska a prezidentmi Gruzínska a Macedónska

Obrana a bezpečnosť
Kiska sa stretol s prezidentkou Chorvátska a prezidentmi Gruzínska a Macedónska

Okrem francúzskeho prezidenta a britského premiéra prijal v piatok prezident SR Andrej Kiska aj prezidentku Chorvátskej republiky Kolindu Grabar-Kitarović, gruzínskeho prezidenta Giorgia Margvelašviliho a prezidenta Macedónska Gjorge Ivanova.

V prípade chorvátskej prezidentky Grabar-Kitarović išlo o prvé vzájomné rokovanie od jej nástupu do funkcie vo februári tohto roku. Obaja prezidenti vyjadrili potešenie z priateľských vzťahov oboch krajín a potvrdili záujem o posilnenie hospodárskej spolupráce. Chorvátsko má záujem o bližšiu kooperáciu s formátom V4.

V európskej agende dominovala rozhovoru otázka situácie na západnom Balkáne a napĺňania európskych ambícií jednotlivých krajín. Prezident Kiska skonštatoval, že Chorvátsko hrá v regióne veľmi dôležitú úlohu a je príkladom pre ostatné krajiny. „Vývoju na Balkáne musíme naďalej venovať potrebnú pozornosť.“

Andrej Kiska pozval chorvátsku prezidentku na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky, ktorá poskytne priestor na hlbšie prerokovanie tém spoločného záujmu.

Gruzínsky prezident Giorgi Margvelašvili ocenil na stretnutí s Andrejom Kiskom doterajšiu slovenskú pomoc a podporu. Zasadil sa o rozvoj vzájomných obchodných vzťahov. Malo by k nemu prispieť aj slovensko-gruzínske obchodné fórum, ktoré sa uskutočnilo práve počas Margvelašviliho pracovnej návštevy Slovenska.

Prezident Kiska vyjadril nemennosť slovenskej pozície a potvrdil podporu suverenite a územnej celistvosti Gruzínska v jeho medzinárodne uznávaných hraniciach: „Slovensko nikdy nebude akceptovať zmenu hraníc v Európe silou a proti vôli dotknutých štátov.“

Zároveň ocenil pokrok, ktorý sa Gruzínsku podarilo dosiahnuť, a povzbudil krajinu pre ďalšie kroky, osobitne vo vzťahu k plneniu podmienok Európskej únie na udelenie bezvízového styku, či zlepšenie ekonomickej spolupráce. Rovnako tak potvrdil podporu gruzínskym ašpiráciám v ďalšom približovaní sa členstvu v NATO.

Prezidenti sa zhodli na nevyhnutnosti ukončiť ozbrojený konflikt na Ukrajine, plniť ustanovenia Minských dohôd všetkými stranami a pokračovať v procese reforiem v krajine. „Stabilná a prosperujúca Ukrajina je v záujme Slovenska aj Gruzínska.“

Vzťahy Slovenska a Macedónska sú veľmi dobré, bez nevyriešených problémov, zhodli sa prezidenti Kiska a Ivanov. Zároveň však poukázali na rezervy v hospodárskej oblasti, ktoré by sa obe krajiny mali snažiť vyplniť.

Kiska vyjadril podporu vstupu Macedónska do Európskej únie a NATO. Priblížil slovenské skúsenosti a pripomenul, že plnenie kritérií nie je len technickým prostriedkom na splnenie tohto cieľa, ale aj nástrojom na modernizáciu štátu vo všetkých jeho oblastiach. „Vnútropolitická stabilita a jednotná politická podpora plneniu kritérií sú nevyhnutným predpokladom úspechu.“

Slovenský prezident vyjadril tiež nádej, že Macedónsko spoločne s Gréckom konečne nájdu riešenie dlhodobého bilaterálneho sporu o oficiálny názov krajiny, ktorý je prekážkou úspešného napredovania Macedónska a tým aj ďalšieho rozvoja celého regiónu.

Na fotografii vyššie s gruzínskym prezidentom Margvelašvili, nižšie s macedónskym prezidentom Ivanovom.