Kiska v Budapešti: Za dobrými vzťahmi stojí vôľa politikov

Kiska v Budapešti: Za dobrými vzťahmi stojí vôľa politikov

Prezident Andrej Kiska sa v pondelok počas oficiálnej návštevy Maďarska stretol v Budapešti s prezidentom Jánosom Áderom. Ako zdôraznil po rokovaní, za historicky najlepšími vzťahmi Slovenskej republiky a Maďarska bolo a je vidieť vôľu a úlohu politikov.

„Aj na našom príklade vzťahov medzi Maďarskom a Slovenskom je vidieť, aký je nesmierne dôležitý tón a prístup, ktorý my ako politici udáme," uviedol prezident Kiska pred médiami. Ocenil, že úsilie je na oboch stranách. „Je za tým úsilie spájať sa, čo sa týka infraštruktúry, ciest, spájanie z pohľadu energetiky."  

Prezidenti spolu hovorili aj o riešení migračnej krízy. „Pokladám za dôležité hovoriť pri otázke o solidarite. Hovoriť o solidarite s ľuďmi, ktorí skutočne utekajú pred vojnou a smrťou, ale aj o solidarite s našimi partnermi v rámci Európskej únie,“ zdôraznil slovenský prezident. Dodal však, že pri solidarite a pri úvahách, ako pomôcť, musíme myslieť aj na bezpečnosť. „Ale solidarita je to základné slovo."

Andrej Kiska opakovane apeloval na politikov, aby v súvislosti s migračnou krízou nevyvolávali pocity nenávisti, pocity často neopodstatneného strachu vo vzťahu k ľuďom iného náboženstva, inej farby pleti alebo inej krajiny. Aj podľa prezidenta Ádera treba ľuďom, ktorí sú na to odkázaní, pomôcť, treba však zabezpečiť, aby bol prechod migrantov cez hranice kontrolovaný.

Počas oficiálnej návštevy rokoval Andrej Kiska aj s predsedom maďarského parlamentu Lászlóom Kövérom a s predsedom vlády Viktorom Orbánom.

Prezident mal na programe aj návštevu školy s vyučovacím jazykom slovenským a stretnutie s krajanmi.

Viac k téme: