Kiska v Gruzínsku: Sú tu príležitosti pre rozvoj podnikania

Obrana a bezpečnosť
Kiska v Gruzínsku: Sú tu príležitosti pre rozvoj podnikania

Prezident Andrej Kiska začal v pondelok oficiálnu návštevu Gruzínska rokovaním s prezidentom Giorgiom Margvelašvilim v hlavnom meste Tbilisi.

Ako uviedol Andrej Kiska po stretnutí, Gruzínsko je krajinou, ktorá ponúka viaceré príležitosti pre rozvoj podnikania. Spolu s gruzínskym partnerom sa zhodli, že oficiálna návšteva by mohla byť impulzom pre hlbšiu spoluprácu obidvoch krajín.

„Gruzínsko vnímame ako krajinu, ktorá má úžasnú históriu a pamiatky, ako aj priateľských ľudí. Verím, že táto návšteva bude impulzom pre rozvoj spolupráce oboch krajín,“ uviedol prezident Kiska. Priestor na zlepšenie bilaterálnych vzťahov vidí prezident Kiska predovšetkým v turizme a poľnohospodárstve. „Vidíme tu obrovské možnosti a verím, že výsledky nás milo prekvapia.“

Prezidenta na ceste sprevádza skupina slovenských podnikateľov. Zúčastnili sa aj na otvorení biznis fóra a Národného konventu Európskej únie. V rámci biznis fóra podpísali partnerské strany memorandum medzi Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a Gruzínskou národnou investičnou agentúrou.

Okrem rozvoja podnikania prišiel Andrej Kiska do Gruzínska s ambíciou povzbudiť snahy o priblíženie sa k Európskej únii a NATO. V tejto súvislosti zdôraznil dôležitosť reforiem. „Aj na Slovensku museli prebehnúť reformy na to, aby sme sa mohli stať členskou krajinou EÚ, a neboli jednoduché. Ale na záver sa ukázali ako nesmierne dôležitý krok,“ povedal.

Od 1. júla tohto roka bude Slovensko predsedať Rade Európskej únie a v rovnaký deň začne platiť aj asociačná dohoda a dohoda o voľnom obchode medzi Gruzínskom a EÚ. „Je to výzva na to, aby sa Gruzínsko krok po kroku uberalo týmto smerom,“ povedal prezident s tým, že Slovensko je Gruzínsku pripravené pomôcť.