Kiskovi udelili prestížne ocenenie londýnskeho City

Veda a inovácie
Kiskovi udelili prestížne ocenenie londýnskeho City

Prezidentovi Andrejovi Kiskovi udelili v utorok v londýnskom City prestížne ocenenie The Freedom of the City of London.

Medzi držiteľov tejto pocty, ktorej prvé udelenie sa odhaduje na rok 1237, sa v minulosti zaradili aj osobnosti ako Sir Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt, Nelson Mandela, Margaret Thatcher, Diana, princezná z Walesu, Bill Gates, Plácido Domingo, J. K. Rowling, Michael Caine či Morgan Freeman.

„Toto ocenenie, čestné občianstvo, nedostávajú štátnici veľmi často. Potešilo ma, pretože zahŕňa pochopenie toho, že všetci úspešní ľudia by mali uvažovať o filantropii. O tom, ako by mali časť toho, čo dostali, vrátiť späť spoločnosti,“ povedal prezident Kiska po slávnostnej ceremónii.

Udelenie čestného občianstva londýnskeho City, finančného centra Spojeného kráľovstva, patrí medzi najdlhšie pretrvávajúce slávnostné ceremónie na svete. Prezidentovi Kiskovi ho udelili na znak narastajúcej dôležitosti ekonomických a politických vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom a Slovenskou republikou.

Oceneniu predchádzalo stretnutie s Lordom Mayorom of London pánom Aldermanom Alanom Yarrowom. Stretnutie bolo zamerané na rozvoj ekonomiky a britské investície na Slovensku.

Rozvoj ekonomiky bol tiež témou panelovej diskusie v rámci podujatia Startup Grind, na ktorej sa prezident zúčastnil podvečer. Diskusia bola zameraná na prezentáciu Slovenska ako krajiny s potenciálom pre inovatívne firmy, rozvoj podnikateľských ekosystémov a vytváranie nových firiem. V sprievode prezidenta vo Veľkej Británii sú zástupcovia slovenskej podnikateľskej sféry.