Konferencia v Glasgowe je pre našu planétu rozhodujúca

Konferencia v Glasgowe je pre našu planétu rozhodujúca

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v utorok 2. novembra 2021 na Klimatickej konferencii OSN v Glasgowe. 

Podľa prezidentky máme jediný spoločný cieľ, ktorým je záchrana planéty a musíme konať podľa tohto cieľa. Konferenciu v Glasgowe označila za rozhodujúcu.

"Potrebujeme zintenzívniť naše úsilie znížiť emisie a zmierniť následky klimatickej krízy. Ak v tomto zlyháme, na ďalších konferenciách budeme diskutovať už len o nezvratnej devastácii našej planéty a jej biotopoch. Takémuto scenáru sa dá ešte stále vyhnúť, zatiaľ to však vyzerá, že zlyhávame v tom, aby sme mu zabránili."

V príhovore v rámci Fóra svetových lídrov prezidentka zdôraznila, že najmä mladá generácia má z klimatickej krízy vážne obavy. "Je jasné, že mladá generácia vie, že nám dochádza čas. A nám politikom už dochádzajú výhovorky. Som rada, že ako Európska únia robíme to, čo je potrebné: do roku 2030 znížime emisie o najmenej 55%, do roku 2050 sa staneme prvým klimaticky neutrálnym kontinentom a budeme pomáhať rozvojovým krajinám robiť to isté."

Prezidentka zároveň pripomenula, že emisie Slovenska v porovnaní s rokom 1990 klesli o 46%, emisie metánu sú nižšie o viac ako o polovicu, už teraz vyrábame 80% našej elektriny nízkouhlíkovo a od roku 2023 nebudeme používať uhlie na výrobu elektrickej energie. 43% prostriedkov z plánu obnovy Slovensko využije na podporu udržateľnej zelenej tranzície v doprave, priemysle alebo budovách. 

"Vieme, že tieto kroky samé o sebe nebudú stačiť. Boj proti klimatickej kríze si vyžaduje naozaj globálne úsilie: nielen zo strany EÚ a zvyšku rozvinutého sveta, aj keď práve my máme osobitnú zodpovednosť. Všetci musíme prispieť svojím spravodlivým dielom – vrátane tých štátov, ktorých najvyšší predstavitelia  neprišli do Glasgowa." 

Parížske záväzky musíme podľa prezidentky premeniť na reálny a kredibilný pokles emisií CO2.  "Uhlíková stopa lietadiel, ktorými sme do Glasgowa prileteli, nesmie byť jediným výsledkom tohtoročnej konferencie. Každý z nás má svoju vlastnú cestu rozvoja a odlišné východiskové pozície, ale spája nás jeden spoločný cieľ: zachrániť našu planétu. Konajme podľa tohto cieľa."

Celý text príhovoru prezidentky je dostupný v sekcii Prejavy.