Kraje podľa prezidentky zohrávajú podstatnú úlohu pri vakcinácii

Kraje podľa prezidentky zohrávajú podstatnú úlohu pri vakcinácii

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila v piatok 26. marca 2021 krajské vakcinačné centrum v Banskej Bystrici a Fakultnú nemocnicu s poliklinikou F. D. Roosevelta.  

Podľa prezidentky je vakcinácia našim najdôležitejším nástrojom v boji s covidom a podstatnú úlohu v nej zohrávajú samosprávne kraje. V každom z nich je už dnes aspoň jedno veľkokapacitné očkovacie miesto a vo všetkých z nich dokážu za týždeň zaočkovať 45-tisíc ľudí. "Túto príležitosť som využila aj na rokovanie s predsedami samosprávnych krajov. Poďakovala som sa im za to, že v krátkom čase sa im podarilo vytvoriť také podmienky, aby mohlo byť očkovanie dostupné, bezpečné a čo najefektívnejšie. Kraje oceňujú spoluprácu s ambulantnými lekármi a tiež to, že prihlasovací systém NCZI už funguje výrazne lepšie ako ešte pred pár dňami. Som rada, že moje pozvanie prijal aj zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger a spolu sme si mohli vypočuť výzvy, ktorým samosprávne kraje pri prevádzkovaní očkovacích centier čelia."

Preztidentka sa spolu s ministrom stretla aj s lekárkami, lekármi a sestričkami banskobystrickej nemocnice. „Potvrdilo sa, že všetko zlé je na niečo dobré - povedal nám jeden z nich. Ani tí najväčší profesionáli s dlhoročnými skúsenosťami si vlani nevedeli predstaviť, akou tvrdou skúškou si budú musieť prejsť a teraz už je zrejmé, aké limity má naše zdravotníctvo. Sú psychicky vyčerpaní, odlúčení od svojich najbližších a dočasnou rodinou sa im stali kolegyne, kolegovia, s ktorými v službe trávia najviac času. Napriek tomu sa vedeli zomknúť a stáť pri pacientoch v tých najťažších chvíľach."  

Prezidentka znova zdôraznila, že nemôžeme na ich nasadenie zabudnúť a mali by sme konečne splatiť dlh, ktorý voči lekárkam, lekárom, sestrám, zdravotníkom a záchranárom ako spoločnosť máme. Ťažkú situáciu v Roosweltovej nemocnici pomáhajú zvládnuť aj zdravotníci z Belgicka a z Dánska. Prezidentka sa im poďakovala za ich ochotu pomôcť Slovensku v kritických chvíľach. O tom, akej vážnej situácii čelíme, svedčí aj fakt, že len v Banskej Bystrici je na pľúcnej ventilácii približne rovnaký počet pacientov, ako v celom Dánsku, ktoré má so Slovenskom porovnateľný počet obyvateľov.