LGBTI komunita je tu doma a Slovensko ju potrebuje

LGBTI komunita je tu doma a Slovensko ju potrebuje

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok 21. júla 2022 zúčastnila diskusie o životných príbehoch LGBTI ľudí, ktorú zorganizovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. 

"Patríte k LGBTI komunite, no zároveň ste naše deti, príbuzní, susedia, spolužiaci, kolegovia. Pracujete v každej jednej profesii vrátane školstva, zdravotníctva či sociálnych služieb. Ste tu doma a problém nie je s vami, ale s tými, ktorí si z vás robia terč pre naplnenie svojich politických cieľov. Slovensko potrebuje aj váš talent a hodnoty, ktoré tvoríte." povedala prezidentka počas diskusie.

Prezidentka sa na diskusii stretla s jedným z najúspešnejších slovenských startupistov, učiteľkou a odborníčkou na vzdelávanie detí s najrôznejšími vzdelávacími potrebami a s medzinárodným párom, ktorý sa po 12 rokoch na Slovensku odsťahoval do zahraničia. "Rozprávali sme sa o tom, aké je to byť lesbou či gejom na Slovensku. O šikane a pocitoch menejcennosti, s ktorými sa musia vyrovnať mladí ľudia, o strachu o svojho partnera alebo dieťa, či o chýbajúcich verejne známych vzoroch. Aj pre mňa bolo poučné doplniť si obraz o tom, ako rozmýšľajú nad tým, prečo ostať alebo neostať na Slovensku."

Naša spoločnosť podľa prezidentky nikdy nebola jednoliata a spoločnosti, ktoré najlepšie pracujú so svojou rozmanitosťou sú tie, ktoré najlepšie odolávajú krízam. "Aj keď to o nich možno nevieme, všetci poznáme gejov, lesby alebo transrodových ľudí. Realita ich života sa odlišuje od predstáv, z ktorých majú niektorí obavy. Prajem si, aby sme si k sebe hľadali cestu, viedli dialóg bez invektív a našli spôsob, ako môžeme na Slovensku spolu žiť."