Na návštevu SR pricestoval slovinský prezident Borut Pahor

Na návštevu SR pricestoval slovinský prezident Borut Pahor

Prezidentka Zuzana Čaputová privítala v stredu 22. júla 2020 v Prezidentskom paláci slovinského prezidenta Boruta Pahora, ktorý na jej pozvanie pricestoval na oficiálnu návštevu SR. 

V Prezidentskej záhrade diskutovali najmä o aktuálnej situácii v súvislosti s pandémiou koronavírusu, opatreniach na zmiernenie dopadov prichádzajúcej ekonomickej krízy a o transformácii hospodárstva prostredníctvom plánu obnovy pre Európu. 

"Slovensko a Slovinsko sú si navzájom veľmi podobné, a to nielen názvom, jazykom alebo krásnymi horami. Naše krajiny prešli úspešne transformáciou zo socialistických štátov na moderné európske demokracie. Som presvedčená, že sa v mnohom vieme od seba učiť. Dnes ale obe krajiny čelíme aj novej výzve - zvládnuť ekonomické a sociálne dopady pandémie. Som rada, že Slovensko aj Slovinsko silne podporujú vznik európskeho Fondu pre budúce generácie, ktorý ak použijeme zmysluplne, pomôže nám situáciu zvládnuť. A nielen zvládnuť, ale aj transformovať naše ekonomiky na moderné, inovatívne a zelenšie. Túto šancu, posunúť naše krajiny o generáciu dopredu, nesmieme premeškať." Prezidentka pripomenula, že v tejto súvislosti bude dôležité pripraviť kvalitný plán obnovy. 

S prezidentom hovorili aj o tom, že v Európskej únii musíme chrániť hodnoty slobody, demokracie a právneho štátu. "Ak tieto hodnoty nie sú dodržiavané, je legitímne potom siahnuť aj na výhody, ktoré sú s členstvom v EÚ spojené. Teším sa na pokračovanie našej diskusie a na ďalší spoločný program."