Na návštevu SR prišiel prezident Čiernej Hory Milo Djukanović

Na návštevu SR prišiel prezident Čiernej Hory Milo Djukanović

Prezidentka Zuzana Čaputová privítala vo štvrtok 15. júla 2021 na oficiálnej návšteve Slovenska prezidenta Čiernej Hory Mila Djukanovića. 

Diskutovali spolu najmä o podpore reformného a integračného úsilia Čiernej Hory ako aj o rozširovaní Európskej únie o krajiny západného Balkánu. "Zhodli sme sa, že jedinou cestou je ďalšie posilňovanie demokratických procesov a inštitúcií. Zaujímala som sa preto o to, ako možno vniesť nové impulzy do reformného procesu Čiernej Hory, osobitne v oblastiach právneho štátu, boja proti korupcii, či nezávislosti médií a ochrany novinárov. Ak chce byť Čierna Hora v európskej integrácii úspešná, tieto oblasti treba posilniť. Nie preto, že je to podmienka vstupu do Únie, ale preto, že tieto kroky vytvoria podmienky pre demokratický a udržateľný rast a aj zlepšenie kvality života občanov. Vieme to aj z našej vlastnej, slovenskej skúsenosti."

Návšteva prezidenta na Slovensku sa uskutočňuje len niekoľko týždňov po tom, ako si Čierna Hora pripomenula 15. výročie obnovenia svojej nezávislosti. Práve slovenská diplomacia zohrala kľúčovú úlohu pri príprave referenda o pokojnom rozdelení Srbska a Čiernej Hory, čo je dodnes vnímané veľmi pozitívne. "EÚ je dnes najbližším partnerom regiónu západného Balkánu. To však neznamená, že niektoré veci nemôže robiť lepšie. Aj preto som rada za dnešnú návštevu – verím, že vyšle jasný signál všetkým proeurópskym silám v regióne o tom, že nám na ňom záleží."