Nemecký prezident Steinmeier navštívil Košice

Nemecký prezident Steinmeier navštívil Košice

Prezidentka Zuzana Čaputová privítala v Košiciach v stredu 27. apríla 2022 nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. 

Diskutovali spolu najmä o aktuálnej situácii v súvislosti s vojnou na Ukrajine. "Naposledy sme sa stretli len pred 8 mesiacmi v Bratislave. Odvtedy sa svet zásadne zmenil. Brutálna ruská invázia Ukrajiny nás núti prehodnocovať mnohé naše postoje a tento proces prebieha aj v Nemecku. Zhodujeme sa, že je kľúčové pokračovať v jednote a súdržnosti Európskej únie a Severoatlantickej aliancie a v stupňovaní tlaku na ruský režim. To znamená aj zníženie našej závislosti od ruských zdrojov energie. Je to náročný, ale nevyhnutný krok, čo ukazuje aj zastavenie dodávok plynu do Poľska a Bulharska."

Za bezprostrednú pomoc Ukrajine prezidentka považuje aj udelenie statusu kandidátskej krajiny EÚ. "Nemeckému prezidentovi som vysvetlila, akou veľkou motiváciou pre nás bolo práve spustenie prístupového procesu. Som presvedčená, že Ukrajina by tento status mala dostať čo najskôr. Bol by to veľký impulz pre Ukrajincov a Ukrajinky, ktorí dnes proti vojenskej presile bránia svoju slobodu a demokraciu."

Podľa prezidentky sa v Košiciach otvorila nová kapitola slovensko-nemeckých vzťahov, ktoré sú už teraz tak intenzívne, že sa navzájom pokladáme prakticky za “susedné štáty”, aj keď nemáme spoločnú hranicu. "Som rada, že túto kapitolu môžem otvoriť práve s prezidentom Steinmeierom. Frank je mi ľudsky jeden z najbližších zahraničných lídrov a sme spolu v pravidelnom kontakte. Nemecko je dlhodobo kľúčový partner Slovenska, ale vzťahy našich krajín sú v poslednom období ešte intenzívnejšie ako kedykoľvek predtým. Žijeme v novej epoche. Je to však doba, v ktorej na vlastnej koži znovu objavujeme nielen solidaritu a silu jednoty, ale aj dôležitosť ľudskosti a odvahy."