Nikdy nebolo dôležitejšie, aby armáda dokázala plniť svoju hlavnú úlohu

Nikdy nebolo dôležitejšie, aby armáda dokázala plniť svoju hlavnú úlohu

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vo štvrtok 7. júla 2022 zúčastnila na slávnostnom otvorení Veliteľského zhromaždenia náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, ktoré sa konalo v historickej budove NR SR na Župnom námestí. 

Vo svojom príhovore okrem iného uviedla, že nikdy v ére samostatnosti Slovenskej republiky nebolo dôležitejšie, aby ozbrojené sily dokázali naplniť svoju hlavnú úlohu: byť pripravené na obranu Slovenska alebo na obranu niektorého z našich spojencov. Na veliteľskom zhromaždení ocenila, že v kritickej chvíli sa ozbrojené sily ale aj vedenie ministerstva obrany zachovali presne tak, ako sa zachovať mali.

"Chcem vyzdvihnúť jasnú verejnú komunikáciu o tom, čo sa na východ od našich hraníc deje a tiež posilnenie ochrany našej východnej hranice a koordináciu so spojencami v Severoatlantickej aliancii. A v neposlednom rade oceňujem aj pomoc v podobe vojenského materiálu a techniky, ktorú sme Ukrajine poskytli, pretože v konečnom výsledku tak zvyšujeme bezpečnosť našich občanov a posilňujú našu odolnosť."

Podľa prezidentky je veľmi dobré, že sme začali dobiehať zameškané roky aj z pohľadu investícií do obrany, vrátane nedávneho historického nákupu obrnených pásových vozidiel. V tomto je kľúčový aj Dlhodobý plán rozvoja ozbrojených síl, ktorý má Slovensko po prvý raz. Prezidentka zdôraznila, že ozbrojené sily nám roky dokazujú, že sú jednou z najspoľahlivejších inštitúcií a poďakovala sa armáde za službu, ktorú pre Slovensko robí.

Celý text príhovoru prezidentky je dostupný v sekcii Prrejavy.