O duševnom zdraví: Nikto nemá dôvod znášať agresivitu druhého

O duševnom zdraví: Nikto nemá dôvod znášať agresivitu druhého

Pandémia a s ňou spojená izolácia veľmi negatívne ovplyvnila psychické zdravie detí a mladých ľudí. Mesiace sa učili z domu, nemali kontakt so spolužiakmi a ani s kamarátmi z krúžkov.

Prezidentská kancelária sa preto rozhodla zorganizovať ďalšiu diskusiu o tejto téme, ktorej cieľom bolo pomôcť mladým ľuďom a ich rodičom poskytnúť rady, ako zvládnuť náročné situácie. V súvislosti s nedávnym prípadom v Miloslavove sa debata nevyhla ani problému šikany a otázkam, prečo a ako vzniká, ako sa jej dá predísť a ako na deťoch spozorovať, že sa niečo deje. Spolu s prezidentkou diskutovala školská psychologička Lucia Košťálová a komik Fero Joke, moderátorkou diskusie bola Zuzana Kovačič Hanzelová z denníka SME.

Prezidentka Zuzana Čaputová dlhodobo upozorňuje na problematiku duševného zdravia a zdôrazňuje, že na problémy nemusíme ostať sami:

„Nikto nemá dôvod znášať agresivitu druhého a nie je dôvod ostať v tom sám. Je dobré osloviť kamaráta, porozprávať sa s rodičmi, zveriť sa školskému psychológovi, obrátiť sa na linky pomoci alebo na niekoho iného, komu dôverujeme. Vždy sa dá nájsť pomoc.“

Záznam diskusie z priestorov knižnice Kornela a Nade Földváriovcov v SNG je dostupný na sociálnych sieťach prezidentky Zuzany Čaputovej FacebookInstagramYoutube a dostupný bude aj ako mimoriadna epizóda podcastu Zjednotená krajina.

 


Linky pomoci, na ktoré sa dá obrátiť v núdzi:

Linka detskej istoty 116 111
Linka detskej dôvery 0907 401 749
IPčko.sk 0800 500 333
Linka dôvery Nezábudka 0800 800 566
Linka Chuť žiť 0800 221 080
Národná linka pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212