Ombudsmanka predstavila prezidentke správu o svojej činnosti za rok 2020

Ombudsmanka predstavila prezidentke správu o svojej činnosti za rok 2020

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v stredu 28. apríla 2021 v Prezidentskom paláci verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú, ktorá jej prišla predstaviť správu o svojej činnosti za rok 2020.

Jej hodnotenie uplynulého roka poukazuje na nedostatky pri hľadaní vyváženosti medzi povinnosťou chrániť životy a zdravie a inými ľudskými právami, či už v kontexte štátnej karantény, karantény marginalizovaných skupín alebo vzdelávania. "Myslím si, že je veľmi potrebné venovať pozornosť jej analýze a návrhom na zmeny, aby sme krízové časy zvládli bez obetovania iných dôležitých hodnôt."

Prezidentka sa osobitne zaujímala aj o oblasti týkajúce sa seniorov a životného prostredia, ktoré sú pre ňu prioritami. Podnety súvisiace so zanedbaním starostlivosti a dokonca týraním v zariadeniach pre seniorov, ktorým sa ombudsmanka venovala minulý rok, opätovne ukázali akútnosť potreby spoľahlivého systému kontroly takýchto zariadení. "V súvislosti s riešením environmentálnych záťaží ma mrzí, že jej legislatívne návrhy, ktoré by urýchlili proces ich sanácií a ktoré prezentovala vo svojej mimoriadnej správe minulý rok v parlamente napriek naliehavosti nenašli promptnú odozvu. Ľudia žijúci v blízkosti takýchto záťaží, ktoré preukázateľne vážne škodia ich zdraviu, potrebujú už reálne riešenie."

Tento rok podľa prezidentky ešte viac ukázal, aké dôležité je mať inštitúciu, na ktorú sa ľudia môžu s dôverou obrátiť. Nárast podaní, ktorý verejná ochrankyňa práv zaznamenala, svedčí jednak o dôvere ľudí v to, že dostanú pomoc, ako aj o tom, že téma ochrany ľudských práv je v čase pandémie vysoko aktuálna.