Olympionici a paralympionici zložili sľub pred odletom do Pekingu

Šport
Olympionici a paralympionici zložili sľub pred odletom do Pekingu

Členovia olympijskej a paralympijskej výpravy zložili v pondelok 24. januára v Prezidentskom paláci slávnostný sľub pred odletom na zimné olympijské a paralympijské hry v Tokiu. 

Športové úspechy a víťazstvá – a najmä tie na olympijskej pôde – sú podľa prezidentky Zuzany Čaputovej pre nás všetkých zdrojom hrdosti a nadšenia. "Najmä v dnešných časoch, keď je o dobré správy núdza, môžete byť práve vy ich nositeľmi. Každý úspech športovca v slovenskom drese môže aspoň na chvíľu spojiť rozdelenú spoločnosť a ja verím, že takýchto dobrých správ nám pošlete čo najviac."

Prezidentka v príhovore pripomenula myšlienku zakladateľa moderného olympijského hnutia Pierra de Coubertina, že na olympijských hrách nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa. "V pandemickej dobe však nadobúda aj ďalší význam: dôležité je, aby sa olympijské zápolenie vôbec uskutočnilo a aby ste sa mohli postaviť na štart svojich pretekov a zápasov zdraví. Verím, že sa každému jednému z vás podarí vyhnúť vírusu a že aj v tejto neobvyklej situácii budete môcť podávať tie najlepšie výkony a so cťou budete reprezentovať Slovensko. Pretože nič sa nemení na skutočnosti, že pre športovca je účasť na olympijských či paralympijských hrách tou najvyššou métou, ktorej ste podriadili všetko."

Za príbehom každého športovca podľa prezidentky stojí talent, no predovšetkým obrovské množstvo vynaloženého úsilia, vytrvalosti, energie a odriekania. "Zaslúži si to obdiv podobne, ako podpora vašich rodín a vytrvalá práca vašich trénerov. Uznanie patrí aj Slovenskému olympijskému a športovému výboru a Slovenskému paralympijskému výboru a ďalším funkcionárom, ktorí vám vytvorili podmienky, aby ste už o niekoľko dní mohli úspešne súťažiť s najlepšími športovcami sveta."

Prezidentka zdôraznila, že popularizácia športu stále ostáva dôležitým odkazom olympijského hnutia a že naši reprezentanti sú inšpiráciou pre mladých a pre deti. "Účasťou na olympiáde však podporujete aj ďalšiu myšlienku olympijského hnutia, ktorou je bratstvo a priateľstvo medzi národmi vyjadrené symbolom piatich rôznofarebných a navzájom spojených kruhov. Čestné a férové športové zápolenie v duchu olympijských ideálov spojené s priateľstvom možno preniesť aj do vzťahov medzi ľuďmi i medzi krajinami a môže tiež symbolizovať čestnú demokratickú súťaž, v ktorej platia pravidlá a kde na štartovacej čiare sú si všetci rovní. Budem vám držať palce spoločne s občanmi nášho Slovenska, ktoré hrdo reprezentujete!"

Slávnostný sľub za olympionikov zložili hokejista Marek Hrivík a bobistka Viktória Čerňanská, za paraolympionikov parahokejista Marián Ligda a reprezentantka v curlingu na vozíku Monika Kunkelová. Prítomní boli prezident SOŠV Anton Siekel, predseda SPV Ján Riapoš, ale aj predseda NR SR Boris Kollár a predseda vlády Eduard Heger.