Plán obnovy je príležitosť k celkovej modernizácii krajiny

Plán obnovy je príležitosť k celkovej modernizácii krajiny

Traja najvyšší ústavní činitelia v stredu 28. apríla 2021 podpísali na Bratislavskom hrade sprievodný list k Plánu obnovy a odolnosti. 

List je adresovaný predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej. Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej plán ďaleko prekračuje horizont súčasnej vlády. "Považujem ho nielen za prostriedok na reštartovanie ekonomiky po koronakríze, ale aj za príležitosť k celkovej modernizácii krajiny. Obzvlášť ma teší, že pri zostavovaní Plánu obnovy bola zohľadnená potreba boja proti klimatickým zmenám. Že využijeme veľký priestor pre zníženie energetickej náročnosti našich budov a emisnej stopy slovenského priemyslu. Globálna ekonomika bola na dlhodobo neudržateľnej trajektórii a aj vďaka Plánu obnovy máme priestor ukázať, že štáty môžu byť ekonomicky bohaté a ekologicky udržateľné zároveň."

Práve komplexnosť projektu je to, čo Plán obnovy podľa prezidentky odlišuje od všetkých doterajších plánov, ktoré sme zrealizovali vďaka prostriedkom zo zdrojov Európskej únie. Pripomenula však, že na to, aby sa vypracovaný a schválený národný plán mohol zmeniť na skutočnosť, bude potrebné, aby sme prekročili limity a obmedzenia našich doterajších prístupov. "Bez odborne zdatných a motivovaných štruktúr, bez kvalitných a zodpovedných ľudí sa ani z toho najlepšieho projektu nestane realita. Triezve hlasy zaznievajúce z odborných kruhov upozorňujú na fakt, že v príprave stratégií, koncepcií a akčných plánov sme oveľa lepší, ako pri ich implementácii a realizácii v praxi."

Na záver prezidentka dodala, že Slovenská republika potrebuje obnovu, potrebuje odolnosť, aby odolala budúcim krízam, potrebuje aj modernizáciu. Každý, kto k nej môže a chce prispieť, nech je vítaný, lebo z práce pre Slovensko nesmie byť podľa prezidentky nikto vylučovaný.