Počas návštevy detskej psychiatrie prezidentka riešila nedostatok lôžok

Počas návštevy detskej psychiatrie prezidentka riešila nedostatok lôžok

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu 21. júla 2021 navštívila personál a pacientov Kliniky detskej psychiatrie NÚDCH v Bratislave.

Počas návštevy kliniky sa prezidentka rozprávala s riaditeľom Národného ústavu detských chorôb Petrom Bartoňom a s prednostkou kliniky Janou Trebatickou o situácii s akútnym nedostatkom lôžok súvisiacou s výrazným zhoršením duševného zdravia detí a mladých ľudí. Pandémia ich na dlhé mesiace zavrela doma, odrezala od školy, od kamarátov. To spôsobilo, že prudko narástol počet akútnych hospitalizácií – sebapoškodzovanie, poruchy príjmu potravy, samovražedné tendencie, depresívne a úzkostné stavy. "Pred pandémiou prijímali na psychiatrickú kliniku v akútnom stave 30 percent detí. Dnes je to až 85 percent! Situácia je veľmi vážna. Klinika má totiž len 20 lôžok pre celú Bratislavu a vlastne aj pre celý západoslovenský región. Napriek obrovskej snahe a zanieteniu personálu pomôcť všetkým, ktorí pomoc potrebujú, jednoducho nie je v ich silách."

Pred dnešnou návštevou sa preto prezidentka o situácii rozprávala s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským. "Spoločne vnímame duševné zdravie ako prioritu. Promptne prisľúbil konkrétne riešenie, ktoré by pomohlo odbremeniť kapacity Kramárov – v krátkom čase ministerstvo uvoľní zdroje na vytvorenie doliečovacích lôžok pre deti a mládež na západnom Slovensku, konkrétne v psychiatrickej nemocnici v Pezinku. NÚDCH podľa slov prezidentky tiež plánuje rozšírenie kapacít v rámci svojich priestorov čím sa ešte viac zvýši počet akútnych lôžok." 

Prezidentka sa počas svojej návštevy rozprávala aj s personálom a pacientmi, ktorí sú na klinike hospitalizovaní. "Chcem povzbudiť deti, mladých ale aj rodičov, aby nepodceňovali problémy týkajúce sa duševného zdravia a vyhľadali odbornú pomoc. Každá situácia má riešenie, máme skvelých odborníkov a odborníčky, ktorí vedia pomôcť. Dôkazom sú aj povzbudivé a šťastné konce zložitých príbehov pacientov, o ktorých mi dnes hovorili."