Poľský prezident prišiel na oficiálnu návštevu Slovenska

Poľský prezident prišiel na oficiálnu návštevu Slovenska

Prezidentka Zuzana Čaputová privítala v utorok 9. novembra 2021 na oficiálnej návšteve Slovenska poľského prezidenta Andrzeja Dudu. 

Podľa prezidentky je dôležité, aby susedia spolu často hovorili. Prezident prišiel na oficiálnu návštevu Slovenska v čase eskalujúceho napätia na poľsko-bieloruskej hranici. "Režim Alexandra Lukašenka cielene zneužíva zložitú situáciu utečencov z rôznych krajín ako nástroj tlaku na EÚ. Vyjadrila som v tomto smere Poľsku plnú podporu. EÚ musí reagovať na hybridné operácie bieloruského režimu. Zároveň treba riešiť zhoršujúcu sa humanitárnu situáciu na vonkajšej hranici EÚ s Bieloruskom."

Prezidentka sa zaujímala aj o otvorené otázky medzi Poľskom a inštitúciami EÚ v oblasti právneho štátu. Zdôraznila, že je dôležité, aby obe strany spolu viedli konštruktívny a odborný dialóg. "Posilňovanie právneho štátu a dôvery v inštitúcie patrí medzi základné hodnoty a princípy fungovania EÚ. Náš pravidelný a otvorený dialóg s Poľskom a schopnosť pozorne jeden druhému načúvať – aj keď sa nie vždy vo všetkom zhodneme – považujem za mimoriadne dôležitý v našich  dobrých susedských vzťahoch."

Záznam zo spoločnej tlačovej konferencie 

Oficiálny privítací ceremoniál: