Pomoc ľuďom v núdzi sa navýši o 170 ton potravín

Pomoc ľuďom v núdzi sa navýši o 170 ton potravín

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu 17. februára 2020 v Prezidentskom paláci prijala zástupcov Potravinovej banky Slovenska a viacerých potravinových reťazcov.

Podľa prezidentky sa so zhoršujúcou pandemickou situáciou zhoršuje aj sociálna situácia mnohých rodín. Informujú o tom charitatívne organizácie z rôznych častí Slovenska, ktoré pomáhajú ľuďom v núdzi. O pomoc žiadajú nielen organizácie, ale aj samotné rodiny, ktoré v dôsledku karantény či straty zamestnania nemajú finančné prostriedky ani na základné potraviny.

Vzhľadom na naliehavosť problému prezidentka oslovila zástupcov potravinových reťazcov Billa, DM, Kaufland, Lidl, METRO, Terno a Tesco, ktoré dlhodobo spolupracujú s Potravinovou bankou Slovenska a požiadala ich o mimoriadnu pomoc. "Som vďačná za ich pozitívnu a rýchlu reakciu, doslova v priebehu niekoľkých hodín, kedy nad rámec svojej predchádzajúcej pomoci ponúkli vklad v objeme 170 ton základných trvanlivých potravín a drogérie, po ktorých je najvyšší dopyt."

Z ponúknutých potravín je možné pripraviť takmer 425 000 jedál. Pomoc bude distribuovaná okamžite a pomôže ľuďom najviac ohrozeným nedostatkom potravín, prioritne matkám samoživiteľkám, týraným ženám s deťmi, rodinám v krízových centrách, chudobným rodinám s malými deťmi, ľuďom bez domova a dôchodcom v núdzi. "Ďakujem aj všetkým tým, ktorí pomáhajú a nie je im ľahostajné to, čo sa v ich okolí deje."

Na stretnutí s prezidentkou sa zúčastnili Marko Urdzik (Potravinová banka Slovenska), Dariusz Bator (Billa), Martin Podhradský (DM), Paul Pauls (Kaufland), Matúš Gála (Lidl), Károly Pál Szalai (Metro), Stanislav Čajka (Terno), Martin Kuruc (Tesco).