Prezidentka diskutovala o kríze s premiérom a predsedom NR SR

Prezidentka diskutovala o kríze s premiérom a predsedom NR SR

Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok 6. apríla pozvala do Prezidentského paláca premiéra Igora Matoviča a predsedu parlamentu Borisa Kollára. Na prvom spoločnom stretnutí po vymenovaní vlády traja najvyšší ústavní činitelia prediskutovali prijímané opatrenia vlády a parlamentu v súčasnej krízovej situácii.

Prezidentka po stretnutí zdôraznila, že vzhľadom na veľkonočné sviatky bude nasledujúci víkend asi najdôležitejší v celej tejto kríze. "Pokiaľ sa nám aj cez sviatky podarí udržať minimálne sociálne kontakty a po priaznivom vyhodnotení situácie budeme môcť začať uvažovať o postupnom zľavovaní z prísnych bezpečnostných opatrení. Včerajšie odporúčanie odborníkov epidemiológov o obmedzení cestovania a stretávania sa počas sviatkov je preto pochopiteľné."

Slovensko má podľa prezidentky obrovský kapitál v ľuďoch, pretože svojou disciplínou a súdržnosťou, ktorú v uplynulých týždňoch ukázali, sa nám podarilo na rozdiel od iných krajín udržať priebeh epidémie stále mierny. "Dnes potrebujeme predovšetkým dôveru, upokojenie a uistenie. Občania potrebujú cítiť dôveru v odhodlanie vytrvať v prísnych opatreniach, pokiaľ to bude potrebné. Všetci potrebujeme počuť uistenie, že cesta, ktorú sme pre boj s koronavírusom zvolili je správna a prináša výsledky. A potrebujeme tiež upokojenie, že zodpovední za prijímanie opatrení vedia, čo robia. Nateraz nás môže upokojiť, že pri stúpajúcom počte meraní dramaticky nestúpa počet infikovaných. Zároveň nič nenasvedčuje tomu, že by sme mali desiatky neodhalených prípadov, keďže nemocnice nehlásia nárast akútnych zápalov pľúc. Dôvodom na mierne upokojenie môže byť aj pokles chorých vo viacerých európskych krajinách."

Predsedu vlády aj predsedu parlamentu prezidentka požiadala, aby pri prijímaní nových opatrení a komunikácii s verejnosťou v nasledujúcich dňoch mysleli predovšetkým na dve dôležité veci - viac vecných informácií o prijatých opatreniach a menej návrhov, ktorých kontúry ešte nie sú jasné a viac rozvahy a upokojovania verejnosti. Zneisťovanie len narúša súdržnosť, ktorú sme v ťažkej situácii vytvorili.

Prezidentka zároveň na spoločnom stretnutí ocenila rozsah, kvalitu aj rýchlosť opatrení na zmierňovanie dôsledkov krízy, ktoré navrhla vláda a prijal parlament v súvislosti s krízou. "Keď to porovnáme s opatreniami, ktoré prijali iné štáty Európskej únie, dá sa povedať, že výkonná a zákonodarná moc na Slovensku svoju úlohu zvládla dobre."

V prípade parlamentu prezidentka pochválila aj to, že predložené návrhy vlády nepresadzuje stranícky, ale poslanci vládnej koalície počúvajú kritické názory a návrhy vecne upravujú a korigujú.

"Doteraz známe údaje nasvedčujú tomu, že Slovensko sa zatiaľ nedostalo do fázy exponenciálneho nárastu počtu infikovaných koronavírusom. Je to výsledok správnych rozhodnutí v správnom čase a hlavne disciplinovanosti vás, občanov. Práve naša občianska zodpovednosť nám dáva šancu, aby sme epidémiu zvládli s čo najmenšími stratami – na zdraví, na životoch, v sociálnej oblasti aj v ekonomike."