Pre začlenenie ľudí so zdravotným znevýhodnením musíme robiť viac

Pre začlenenie ľudí so zdravotným znevýhodnením musíme robiť viac

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala vo štvrtok 3. decembra 2020 pri príležitosti Medzinárodného dňa osôb so zdravotným postihnutím športovcov a športovkyne špeciálnych olympiád. 

V príhovore prezidentka vyzdvihla ich historický úspech na špeciálnej olympiáde v Abu Dhabí, na ktorej získali až 35 medailí v rôznych športových disciplínach a poďakovala sa im za skvelú reprezentáciu Slovenska. "Ďakujem však nielen tým, ktorí sa vrátili domov s medailami, ale všetkým, ktorí sa zúčastnili. Ste nositeľmi humanistickej myšlienky – šport je pre všetkých. Víťazstvo je dôležité, ale ešte dôležitejšie je odvážne sa popasovať s prekážkami, ktoré nám osud postaví do cesty životom. Ako jeden z vás presne povedal - šport mi dal krídla a šancu byť víťazom."

Podľa prezidentky má šport schopnosť prepájať rôzne skupiny ľudí, pretože prežívať radosť z úspechu či férovej súťaže a vyskúšať si hranice svojich fyzických schopností, sú pocity, ktoré sú spoločné všetkým a aj preto by pri športovaní mali mať všetci rovnakú šancu.
"Dnešná príležitosť – Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím - ma však vedie aj k všeobecnejším úvahám o potrebe vytvorenia priestoru pre začlenenie ľudí so zdravotným znevýhodnením tak, aby každý mohol žiť dôstojný život. Pretože to pre mnohých nie je každodennou realitou a ako spoločnosť musíme urobiť pre to ďaleko viac. Som rada, že špeciálne olympiády a vy, ich účastníci, ste dôkazom toho, že bariéry, ktoré by vás oddelili od možnosti športovať a cítiť uznanie, neexistujú."