Predseda SAV Pavol Šajgalík u prezidenta

Predseda SAV Pavol Šajgalík u prezidenta

Prezident Andrej Kiska prijal v Prezidentskom paláci predsedu Slovenskej akadémie vied Pavla Šajgalíka. Hovorili spolu o procese reforiem, ktoré v SAV prebiehajú, a o novej stratégii SAV 2020, ktorá má túto vedeckú ustanovizeň zdynamizovať a zefektívniť.

Predseda SAV prezidenta informoval o možných rizikách zdržania týchto reforiem, ktoré by mohli spôsobiť problémy s čerpaním eurofondov. „Veda a výskum je skutočne absolútnou prioritou, ktorú naša krajina potrebuje, a ja verím, že sa riešenia nájdu tak, aby sa zo SAV mohla stať moderná vedecká inštitúcia, ktorá sa dokáže uplatniť v tomto svete,“ zdôraznil prezident Andrej Kiska. Slovensko sa podľa neho nestane svetovým bez špičkovej vedy a špičkového výskumu.

V súvislosti s pripravovaným zákonom o verejných výskumných inštitúciách predseda SAV zdôraznil potrebu riešiť problémy za rokovacím stolom. „Aby sa zákon čím skôr dostal na rokovanie vlády, do parlamentu, a aby čím skôr nadobudol účinnosť. Slovenská akadémia vied je na to pripravená,“ povedal Šajgalík.