Prezident diskutoval aj v Trnavskom kraji so županom a osobnosťami

Regióny
Prezident diskutoval aj v Trnavskom kraji so županom a osobnosťami

Prezident Andrej Kiska v utorok navštívil Trnavu v rámci rozlúčkových ciest po krajských mestách Slovenska. Stretol sa s predsedom Trnavského samosprávneho kraja Jozefom Viskupičom a následne na pôde Divadla Jána Palárika diskutoval s osobnosťami Trnavského kraja.

Kiska a Viskupič diskutovali o výzvach, ktoré musia samosprávy riešiť. Dotkli sa problémov údržby ciest, odpadového hospodárstva a hovorili aj o kultúre.

„Moja rozlúčka so Slovenskom pokračuje, v tomto týždni som už navštívil Banskú Bystricu,“ povedal Kiska. Uviedol, že témy, ktoré s predstaviteľmi krajských samospráv preberajú, sa vo svojej podstate opakujú. „Sú to cesty 2. a 3. triedy, na údržbu ktorých kraje nemajú dostatok finančných prostriedkov a napríklad v TTSK je 42 percent z nich v nevyhovujúcom stave, čo je len o niečo menej ako v Banskej Bystrici,“ konštatoval prezident. Je to podľa neho „obrovské číslo, ktoré jasne ukazuje, že financovanie samospráv nepostačuje na to, aby vykryli takúto náročnú tému“.

S Viskupičom sa rozprávali aj o otázke odpadového hospodárstva a kanalizácie s tým, že treba vytvoriť systém podpory pre obce, ktoré sa nemôžu pripojiť do verejných sietí, aby si vedeli dať s problémom rady.

Na rad prišla aj kultúra a prezident vyjadril potešenie, že predseda TTSK má k tejto téme blízko. „Pozitívne vnímam, že TTSK plánuje zriadiť profesionálne divadlo v Dunajskej Strede,“ uviedol Kiska.

Kultúra je však, ako dodal, na periférii záujmu a podpory súčasných politikov. Kroky ministerky podľa Kisku narušili zvyšok dôvery, ktorú mala kultúrna obec v jej osobu. „Je to varovný signál pre celú našu kultúru.“