Prezident diskutoval s eurokomisárkou Jourovou o rómskej téme

Prezident diskutoval s eurokomisárkou Jourovou o rómskej téme

Prezident Andrej Kiska sa v piatok v Košiciach stretol Věrou Jourovou, európskou komisárkou pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a otázky rovnosti pohlaví. Diskutovali predovšetkým o téme Rómov na Slovensku.

„Na Slovensku žije skoro 400-tisíc Rómov, čo je skoro 7 percent nášho obyvateľstva. Musím s ľútosťou skonštavovať, že tejto téme sa venujeme veľmi, veľmi málo. Máme vládneho splnomocnenca, ktorý odvádza veľmi dobrú prácu, ale z pohľadu zloźitosti tejto problematiky vždy apelujem na to, že aby sme takúto zložitú problematiku dokázali riešiť, by to mal byť minimálne minister, alebo ideálne podpredseda vlády, ktorý prierezovo dokáže riešiť veci od školstva, cez zdravotníctvo, sociálne veci. Je to veľmi zložitá problematika.

Tu u nás, na východe, o tejto problematike rozprávame veľmi často. Ja som dosť smutný z toho, že vieme, čo treba spraviť. Presne vieme, že na to, aby sme preťali tento blúdny kruh chudoby, potrebujeme investovať do vzdelávania. Ak sa rómske dieťa nedostane do škôlky, alebo ju nenavštevuje, a príde na základnú školu, kde neovláda slovenský jazyk, nemá základné hygienické návyky, často prvýkrát v živote vidí splachovací záchod. A tak ďalej. Relatívne veľké množstvo rómskych detí chodí na špeciálne školy, nedostanú vzdelanie.

Bez vzdelania dnes nie je možné riešiť rómsku problematiku. Som rád, že máme prijatý nový zákon o povinnej predškolskej príprave, ktorý začne platiť. Ale myslím si, že nejde len o rómske komunity, ale všeobecne o chudobné oblasti a chudobných ľudí. Možno až dva roky povinnej predškolskej prípravy by boli riešením.

Napríklad keď sa porozprávate s učiteľmi v Hrabušiciach, povedia vám, že tie rómske decká, ktoré mali možnosť navštevovať škôlku, to je priepastný rozdiel. Základným riešením je vzdelávanie.

Dotkli sme sa aj témy osád, v ktorých nie je voda, elektrina, vysporiadané pozemky. Naša krajina by mala veľmi intenzívne uvažovať, ako sa s tým vysporiadať.

Tretia téma, na ktorú intenzívne upozorňujem, je diskriminácia vo vzťahu k zamestnávateľom. Rómovia odpovedajú na inzerát, prídu na pohovor, a keď zamestnávateľ zistí, že daná daná osoba je Rómom, zrazu sa jej dvere zavrú.“

foto: tasr