Prezident diskutoval s kandidátkou SNS na ministerku školstva Martinou Lubyovou

Domáca politika
Prezident diskutoval s kandidátkou SNS na ministerku školstva Martinou Lubyovou

Prezident Andrej Kiska sa v utorok v paláci stretol s Martinou Lubyovou, kandidátkou SNS na ministerku školstva.

„Včera ma predseda vlády požiadal, aby som menoval za ministerku školstva pani Lubyovú. Preto som ju dnes poprosil o stretnutie, aby sme sa spoločne porozprávali o tom, ako vidí tento rezort.

Vždy opakujem, aké máme školstvo, taká je budúcnosť našej krajiny. K tej najhoršej veci, ku ktorej u nás došlo je, že sme stratili úctu k vzdelaniu. Stratili sme úctu k učiteľskému remeslu. A je úlohou nás všetkých, politikov, ale aj vás novinárov, ktorým záleží na budúcnosti Slovenska, aby sme školstvu vrátili to miesto, ktoré v spoločnosti má.

S pani Lubyovou sme rozprávali o oboch základných okruhoch problémov. Jeden je manažérsky. Treba zastaviť úpadok vzdelania, treba sa sústrediť na predškolskú dochádzku, základné školy, stredné školy, vysoké školy, výskum. Po škandále na ministerstve školstva treba zastaviť aj morálny rozklad, ktorý na ministerstve prebieha.

S pani Lubyovou sme sa rozprávali aj o tom, že je to ťažká politická úloha, pretože ku mnohým opatreniam treba aj politickú vôľu. Politickú vôľu partnerov a ja sa teším, že sa s pani Lubyovou uvidíme zajtra pri jej menovaní a už dnes jej držím prsty a verím, že Slovensko z pohľadu vzdelávania posunieme dopredu.“