Prezident diskutoval s opozičnými stranami o ústavnom súde

Spravodlivosť
Prezident diskutoval s opozičnými stranami o ústavnom súde

Prezident Andrej Kiska pozval do Prezidentského paláca všetky demokratické parlamentné politické strany na diskusiu o Ústavnom súde. V pondelok sa uskutočnili stretnutia s opozičnými stranami Sloboda a solidarita, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a Sme rodina. Predstaviteľov koaličných strán pozval Andrej Kiska do Prezidentského paláca na štvrtok.

„Prezident republiky si vypočul názory troch demokratických parlamentných strán. V podstate existuje zhoda, že by sa mal skvalitniť výber kandidátov na Ústavný súd a mali by sa urobiť zmeny, na ktoré sa zaviazala vláda v programovom vyhlásení. Tieto zmeny boli jasným spôsobom odporúčané aj v stanovisku Benátskej komisie. Zdá sa, že jediný, kto rešpektuje odporúčanie Benátskej komisie, je prezident Slovenskej republiky,” povedal po rokovaniach s opozičnými stranami poradca prezidenta a bývalý predseda Ústavného súdu Ján Mazák. 

Parlament bude na aktuálnej schôdzi rokovať o novele ústavy a zákone o ústavnom súde, ktoré majú zmeniť pravidlá voľby ústavných sudcov. V priebehu jesene musí Národná rada zvoliť 18 kandidátov, z ktorých prezident vyberie 9 nových sudcov, ktorí nastúpia do funkcie vo februári 2019. Prezident už na túto tému diskutoval s predkladateľom novely ústavy ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom a so zástupcami iniciatívy 38 odborníkov z oblasti práva, ktorí pripomienkovali návrh vládnej novely.

V záujme prezidenta je, aby na Slovensku nevznikla ústavná kríza a zároveň, aby parlament zvolil za kandidátov na ústavných sudcov rešpektované osobnosti z oblasti justície. Zmeniť spôsob výberu sudcov sa zaviazala vláda vo svojom programovom vyhlásení a odporučila nám to aj Benátska komisia. „Obsadzovanie ústavného súdu ukáže, ako úprimne to politici so snahou o spravodlivosť na Slovensku myslia,” povedal prezident Kiska. Prezident sa pritom v minulosti vyjadril, že návrh z dielne ministerstva spravodlivosti považuje za podpriemerný a podmienku zvýšenia veku na 45 rokov dokonca za škodlivú. Hlava štátu upozornila, že návrh, okrem iného nerieši ani súčasný stav, keď jeden parlament a jeden prezident má voliť až dve tretiny sudcov. Situácia bude ešte vážnejšia o desať rokov, keď bude jedna politická reprezentácia vyberať až 12 z 13 sudcov ústavného súdu.