Prezident k Ústavnému súdu: Potrebujeme vôľu zmeniť veci k lepšiemu

Spravodlivosť
Prezident k Ústavnému súdu: Potrebujeme vôľu zmeniť veci k lepšiemu

Andrej Kiska sa v stredu v Prezidentskom paláci vyjadril k včerajšiemu rokovaniu poslancov národnej rady k ústavnému súdu. Ich konanie označil za veľké varovanie.

„Po včerajšom rokovaní poslancov národnej rady je zrejmé, že vládnej väčšine sa nepodarí splniť svoj záväzok našim občanom a  sprísniť výber kandidátov na ústavné sudkyne a ústavných sudcov. Žiaľ, nedokázali presadiť ústavné garancie, že na najdôležitejší súd v krajine budú smerovať tí najlepší z najlepších — odborne zdatní a čestní právnici a právničky. 
Včerajšie hlasovanie v národnej rade bolo veľkým varovaním. V mene mocenského ovládnutia ústavného súdu na ďalších 12 rokov bola vládna väčšina ochotná sa spoliehať na podporu fašistov. Veľkým varovaním je aj to, že princíp ako bola naša ústava koncipovaná, demokratický systém vzájomných bŕzd a protiváh pri obsadzovaní najdôležitejšieho súdu v Slovenskej republike zostal nedotknutý len vďaka zmätkom pri hlasovaní.

Približne pred mesiacom po rokovaniach s parlamentnými stranami som povedal, že ochota nastaviť pravidlá menovania ústavných sudcov a sudkýň tak, aby bol ústavný súd nestranný, nezávislý a kvalitný, bude signálom postoja politikov k právnemu štátu. Žiaľ, parlamentná väčšina v tejto skúške včera zlyhala.

Slovensko trpí hlbokou krízou dôvery ľudí v spravodlivosť. Vyviesť krajinu z  tejto krízy je náročná úloha, ku ktorej môžu prispieť správne a zrozumiteľné rozhodnutia reprezentantov štátu. Je to spôsob ako postupne vracať ľuďom istotu, že štát ochráni každého bez ohľadu na to, kto zasiahol do jeho práv.

Medzi takéto rozhodnutia a dôležité signály nepochybne patrí dobrý a dôstojný výber sudcov a sudkýň ústavného súdu. Túto povinnosť majú poslanci parlamentu, predstavitelia vládnej väčšiny naďalej — bez ohľadu na to, že včera neboli schopní urobiť správnu vec.

Je povinnosťou Národnej rady Slovenskej republiky ponúknuť prezidentovi do februára budúceho roka 18 kandidátov a kandidátok, ktorí budú spĺňať také morálne a odborné kritériá, aké si ústavný súd vyžaduje. Na Slovensku máme dostatok kvalitných právničiek a právnikov vhodných plniť si náročnú úlohu ochrany ústavnosti a základných práv a slobôd ľudí na Slovensku. To, čo dnes súrne potrebujeme, je politická vôľa na zmeny k lepšiemu.

Môžeme jej pomôcť aj tým, že skutoční odborníci budú uvažovať o kandidatúre, že organizácie, ktoré ich môžu navrhovať, budú navrhovať tých najlepších z najlepších. K tomu by som ich dnes chcel verejne vyzvať. Zároveň v najbližších týždňoch plánujem zorganizovať stretnutia s predstaviteľmi právnických a sudcovských organizácií, aby som v ich tejto aktivite povzbudil.

Ako prezident som pri výbere tých najlepších sudcov a sudkýň pripravený dôsledne využívať ústavné právomoci a prispieť k lepšiemu a kvalitnejšiemu ústavnému súdu.“