Prezident Kiska diskutoval v Kalifornii o inováciách v doprave

Prezident Kiska diskutoval v Kalifornii o inováciách v doprave

Prezident Andrej Kiska sa vo štvrtok v americkej Kalifornii stretol s riaditeľom sekcie umelej inteligencie spoločnosti Tesla Andrejom Karpathym, ktorý je rodákom zo Slovenska.

Diskutovali o inováciách v automobilovom priemysle. „Ľudia ako Andrej nrobia Slovensku fantastické meno po celom svete. My musíme len uvažovať, čo môžeme spraviť pre to, aby sa vrátili na Slovensko,“ povedal prezident.

Súčasťou programu prezidenta bola aj návšteva Kalifornskej univerzity v Berkeley, kde sa prezident zúčastnil na podpise memoranda o spolupráci so Žilinskou univerzitou a sérii prednášok na tému inovácií v doprave.

„Berkeley je jedna z najlepších univerzít na svete,“ povedal Andrej Kiska. „Je úlohou nás, politikov, aby na Slovensku boli najkvalitnejšie spoločnosti. Ak skončí slovenský študent špičkovú univerzitu v zahraničí a uvažuje o tom, aby sa vrátil, chce pracovať v špičkovej firme. Našou úlohou je vytvárať podmienky pre to, aby k nám prichádzali spoločnosti s vysokou pridanou hodnotou, s výskumom.“

Prezident navštívil aj výskumné laboratórium spoločnosti Volkswagen. S jeho predstaviteľmi hovorili aj o tom, ako vznikajú špičkové výskumné centrá a čo treba spraviť, aby vznikali aj na Slovensku. „Každé výskumné centrum potrebuje kvalitných ľudí. Kvalitní ľudia, a vidieť to aj tu, sú väčšinou okolo kvalitných vysokých škôl. Minimálne jednu tretinu vysokých škôl na Slovensku by sme mali zavrieť. Z tých, ktoré zavrieme, vytiahnuť tie kvalitné fakulty a dať skutočne peniaze len tým najlepším je asi tá cesta, ktorá nám dokáže pomôcť, aby sme vytvorili potom aj takéto špičkové centrá.“