Prezident Kiska hovoril v Košiciach o riešení problémov regiónu

Regióny
Prezident Kiska hovoril v Košiciach o riešení problémov regiónu

Prezident Andrej Kiska v pondelok pracovne navštívil Košice, v rámci rozlúčkových ciest do všetkých krajov Slovenska. Prezident diskutoval s predsedom Košického samosprávneho kraja Rastislavom Trnkom, primátorom mesta Jaroslavom Poláčkom a osobnosťami kraja.

Rokovanie s predstaviteľmi samosprávneho kraja sa týkalo najmä problémov s nezamestnanosťou, dopravnou infraštruktúrou, stredným školstvom, či rozdelením kompetencií. „S vedením župy sme diskutovali o tom, čo trápi túto župu. Nie je veľkým prekvapením, že sa opakujú otázky, ako sú cesty. Pán župan spomínal, že viac ako 600 kilometrov ciest 2. a 3. triedy, ktoré majú v správe, sú v nevyhovujúcom až katastrofálnom stave, do ktorých treba investovať,“ povedal Kiska.

Predseda samosprávneho kraja podľa jeho slov poukázal aj na chýbajúcu aktívnu spoluprácu s vládou. „Často vidieť aj z analýz, ktoré vychádzajú v tlači, že dochádza k politikárčeniu ešte aj v tomto smere, že starostovia, primátori z vládnej strany alebo koalície dostávajú podstatne väčšie balíky peňazí na riešenie nezamestnanosti, že výjazdy vlády do jednotlivých regiónov sú práve tým charakteristické, že primátori a starostovia z koalície sú tam veľmi vítaní, nezávislí alebo z opozície dostávajú tých peňazí veľmi málo. A to ma veľmi mrzí, že dochádza k takémuto politikárčeniu a že dochádza aj k nespolupráci v prípade napríklad župy,“ povedal prezident.

Prezident Kiska a primátor Košíc Jaroslav Polaček hovorili na spoločnom stretnutí hovorili o pozitívach aj o problémoch mesta. „Košice majú asi najkrajšie námestie na celom Slovensku. Námestie, ktoré nám závidí celý svet. Skutočne som počul veľa pozitívnych správ - nielen z pohľadu histórie mesta, čím všetkým si prešlo, ale aj to, že je tu najviac dobrovoľníkov. Je to mesto, kde ľudia rôznych náboženstiev žijú v absolútnej symbióze,“ podotkol prezident.

Skritizoval bývalé vedenie mesta, ktoré podľa jeho slov presunulo na to súčasné mnohé dlhy, napríklad v súvislosti s parkovacím domom alebo nákupom autobusov. Za problematické vníma aj doterajšie nevymenovanie zástupcov mesta za členov štatutárnych orgánov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), pričom Košice sú jej najväčším akcionárom. Dodal, že tak ako v každom meste, aj v Košiciach sa stretol s témou príjmov mesta.

zdroj: tasr
fotografie: Mesto Košice a Košický samosprávny kraj