Prezident Kiska navštívil Banskú Štiavnicu

Prezident Kiska navštívil Banskú Štiavnicu

Prezident Andrej Kiska v stredu v rámci pracovného výjazdu navštívil Banskú Štiavnicu. S vedením mesta diskutoval o narastajúcom počte turistov v meste aj o problematickej dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

„Banská Štiavnica je úžasné, krásne mesto. Ale to, že je takým klenotom, má svoje plusy aj mínusy,“ povedal Andrej Kiska. Vďaka zápisu na zoznam UNESCO je v meste zabezpečená ochrana pamiatok, ale na druhej strane rast počtu turistov spôsobuje problémy s parkovaním či so starostlivosťou o pamiatky.

„Hovorili sme o tom, že pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti sa nemôžeme vždy pozerať len na hustotu obyvateľstva, ale aj na časovú dostupnosť,“ povedal prezident pričom zdôraznil, že dostupnosť zdravotnej starostlivosti treba zvážiť pri každom jednom rozhodnutí štátu.

V Slovenskom banskom múzeu sa Andrej Kiska stretol so zástupcami Banskoštiavnicko-hodrušského baníckeho spolku. Prezident vyjadril svoju hlbokú úctu práci baníkov a vyslovil želanie, aby sa im darilo udržiavať a rozvíjať tradíciu, ktorú si vybudovali.

V sprievode predstaviteľov občianskeho združenia zabezpečujúceho obnovu Kalvárie v Banskej Štiavnici absolvoval prezident aj výstup na túto sakrálnu pamiatku.

Navštívil tiež Gymnázium Andreja Kmeťa, ktoré patrí do prestížnej medzinárodnej siete škôl UNESCO a má tradíciu v nadštandardnom vyučovania cudzích jazykov. S vedením školy a so študentmi prezident hovoril aj o otázkach výchovy a vzdelávania k občianstvu a postojoch k extrémizmu.

Na záver pracovného výjazdu navštívil Andrej Kiska obec Podhorie, kde o problémoch regiónu diskutoval s vedením obce a s občanmi.

Viac k téme: