Prezident Kiska prijal držiteľky ocenenia Biele srdce

Zahraničná politika
Prezident Kiska prijal držiteľky ocenenia Biele srdce

Prezident Andrej Kiska prijal vo štvrtok v Prezidentskom paláci zdravotné sestry a pôrodné asistentky, ktoré si v Bratislave prevezmú ocenenie Biele srdce za rok 2016. Ocenenie každoročne  udeľuje Komora sestier a pôrodných asistentiek, a prezident Kiska nad jubilejným 10. ročníkom prevzal  záštitu.

Biele srdce  je podľa prezidenta ten najvýstižnejší názov, lebo  práca zdravotných sestier je hlavne o srdci. Všetkým prítomným a ich prostredníctvom aj ďalším sestrám a pôrodným asistentkám sa poďakoval za ich ťažkú, náročnú a často nedocenenú prácu. Ako prezident pripomenul, sestier je málo, sú nedocenené a často kritizované. Podľa jeho slov však budú mať vždy jeho jeho plnú podporu.  

Naše zdravotníctvo potrebuje zmenu, zdôraznil prezident Kiska a dodal, že pred rezortom stoja roky neriešených problémov. „Som rád, že po rokoch sa zdravotníctvo dostalo medzi priority vlády. Že sa otvorene povedalo, že zdravotníctvo je problém, a musíme ho riešiť.“

Podľa prezidenta však nestačí len problémy pomenovať a dávať návrhy riešení. „To čo očakávate vy i chorí ľudia, sú praktické výsledky,“ uviedol pred prítomnými. Andrej Kiska verí, že kroky ministra zdravotníctva na nápravu sú správne, a že onedlho uvidíme výsledky.  

„Potrebujeme jasne povedať na čo má chorý človek nárok, kde mu zdravotná starostlivosť bude poskytnutá, ale aj v akom čase bude človek vyšetrený či spravený zákrok.“