Prezident Kiska privítal prezidenta Zemana na rozlúčkovej návšteve

Prezident Kiska privítal prezidenta Zemana na rozlúčkovej návšteve

Prezident Českej republiky Miloš Zeman v utorok pricestoval na rozlúčkovú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky, pred ukončením mandátu prezidenta.

Prezident Andrej Kiska v diskusii s českým prezidentom potvrdil dlhodobú tradíciu nadštandardných slovensko-českých vzťahov.

Obaja prezidenti, aj vo svetle budúcoročného stého výročia vzniku Československa, v rámci programu položili vence k Pomníku československej štátnosti a Pamätníku Milana Rastislava Štefánika v Bratislave.

„Dnes som zase s radosťou mohol skonštatovať, že nepoznám na svete dve krajiny, ktoré by mali k sebe tak blízko ako Česká a Slovenská republika.

Naše vzťahy sú na výbornej úrovni, sú prepojené historicky, spájajú ich Slováci žijúci v Česku, Česi žijúci na Slovensku, zmiešané manželstvá, desiatky tisíc študentov, ktorí študujú v Česku. To všetko vytvára úžasné prepojenie našich krajín.

A preto som veľmi privítal, že pán prezident Zeman dodržal takú veľmi peknú tradíciu, ktorá je medzi našimi krajinami, a na poslednú oficiálnu návštevu pred prezidentskými voľbami prišiel zase ku nám na Slovensko.

S pánom prezidentom máme osobne výborné vzťahy, hoci máme na niektoré otázky rozdielne názory. Myslím, že sme ľudia, ktorí sa vedia veľmi osobne porozprávať o každej téme. Veľmi radi sa spolu stretávame a diskutujeme o všetkých možných témach.

Z pohľadu bilaterálnych vzťahov, ako som povedal, ťažko možno urobiť ešte niečo lepšie. Česká republika je pre Slovensko druhým najväčším obchodným partnerom po Nemecku. Firmy z Česka sú veľkým investorom na Slovensku. Desiatky tisíc študentov a státisíce našich občanov žijúcich v Česku vytvárajú skutočne tie najlepšie predpoklady – je to krásne, že sme vo svete takým ojedinelým príkladom spolupráce.

Obe naše krajiny čakajú na budúci rok nádherné výročia. Budeme spolu sláviť sté výročie vzniku Československej republiky. Budeme sláviť 25. výročie vzniku Slovenskej republiky, ako aj Českej republiky.
Som rád, že s pánom prezidentom dnes pôjdeme položiť vence k Pomníku československej štátnosti a Pamätníku Milana Rastislava Štefánika.

Teším sa na ďalšiu diskusiu s pánom prezidentom. Načali sme témy Vyšehradskej štvorky, témy ohľadom eura, vízie Európskej únie.“