Kiska v Izraeli: Tiež potrebujeme špičkový výskum a víziu

Kiska v Izraeli: Tiež potrebujeme špičkový výskum a víziu

Prezident Andrej Kiska začal v pondelok oficiálnu návštevu Izraela v meste Haifa, kde navštívil technologický inštitút Technion a nemocnicu  Rambam, ktorej garážové priestory sa v krízovej situácii dokážu za 48 hodín zmeniť na plne funkčnú podzemnú nemocnicu.

Univerzita Technion, ktorá patrí k špičkovým univerzitám na svete, je známa aj vďaka úspešnému technologickému centru a inkubátoru pre startupy. Ročný rozpočet univerzity je síce desaťnásobne vyšší ako rozpočet Slovenskej technickej univerzity, úspešná škola však podľa prezident Kisku musí mať okrem špičkových študentov a špičkových profesorov aj víziu. „Univerzita musí slúžiť štátu, slúžiť spoločnosti, meniť spoločnosť, dávať jej nové výzvy, nové impulzy,“ myslí si prezident.  

Slovensko ako malá krajina sa podľa prezidenta Kisku musí veľa učiť. „Ak chceme uspieť v modernom svete, tak musíme pochopiť, že vzdelanie je nevyhnutnou nutnosťou,“ zdôraznil a pripomenul potrebu investovania do inovácií a do prepojenia základného i aplikovaného výskumu. „Potrebujeme u nás špičkové firmy, špičkový výskum. Ak ich budeme mať, mladí ľudia sa s veľkou radosťou vrátia domov," povedal prezident na margo toho, že mnoho mladých ľudí ostáva v zahraničí.

Za prítomnosti hlavy štátu podpísali na pôde univerzity predstavitelia Technionu a bratislavskej STU dohodu o spolupráci v oblasti vesmírneho výskumu.

Počas návštevy nemocnice Rambam v Haife ocenil prezident optimizmus Izraelčanov. „V tejto nemocnici vidíme, v akých podmienkach ľudia v tejto modernej krajine žijú. Vidíme, že musia byť pripravení aj na to najhoršie. Keby znova začali umierať nevinní ľudia, civilisti, pripravili niečo, čo im môže pomôcť,“ povedal prezident po návšteve priestoru, ktorý sa v prípade ohrozenia môže zmeniť na funkčnú nemocnicu s 2500 lôžkami.

„Možno práve tu si uvedomujeme, v akej šťastnej časti sveta my Slováci žijeme. A mali by sme si vážiť to, čo máme,“ dodal prezident. V nemocnici Rambam navštívil aj detské onkologické oddelenie.

Súčasťou programu Andreja Kisku bola tiež diskusia s členmi mimovládnej organizácie Unistream, ktorá podporuje mladých ľudí vo vlastných inovatívnych projektoch a snaží sa dosiahnuť zmeny v menej rozvinutých oblastiach Izraela.

Na záver dňa prezident spustil inteligentné verejné osvetlenie v Tel Avive, ktorého spoluautorom je spoločnosť z Prešova.

Viac k téme: