Prezident ku Dňu Rómov: Máme riešenia, ktoré fungujú

Regióny
Prezident ku Dňu Rómov: Máme riešenia, ktoré fungujú

Pri príležitosti  Medzinárodného dňa Rómov, ktorý bude v sobotu, navštívil prezident Andrej Kiska v piatok elokované pracovisko Súkromnej strednej odbornej školy Biela voda v Ihľanoch pri Kežmarku.  

„Na Slovensku žije viac ako 400-tisíc Rómov, čo je pomaly desať percent nášho obyvateľstva,“ skonštatoval prezident po návšteve školy. Odpoveďou na to, aby sa rómska otázka nevnímala ako problém, sú podľa prezidenta práve takéto projekty. „Minulý rok som bol na Luníku, v Spišskom Hrhove, a aj tu, na tejto súkromnej strednej odbornej škole v Ihľanoch vidieť, že fungujúce riešenia sú."  

„Na tejto škole sa učia mladí Rómovia po skončení základnej školy, alebo po skončení  špeciálnej základnej školy, a dostanú do rúk remeslo. Je ich tu viac ako 420, túto školu už absolvovalo niekoľko stoviek študentov. A z nich viac ako 80 percent má dnes prácu,“ vyzdvihol prezident.

Práve táto stredná odborná škola a učilište predstavuje podľa prezidenta projekt, ktorý si zaslúži našu pozornosť. „Nielen kvôli tomu, že dosahuje výborné výsledky, ale som presvedčený, že sa dá replikovať aj na ďalšie dediny, obce, kde je veľká časť rómskej populácie.To je model, ktorý vieme použiť na celom Slovensku .“

Prezident opäť zdôraznil, že Slovensko by malo v reálnom časovom úseku, najneskôr do desiatich rokov dosiahnuť, aby mali deti aj zo sociálne znevýhodnených skupín porovnateľné výsledky v školách ako má zvyšok populácie. „Vzdelanie je základ k riešeniu rómskej problematiky,  a tu vidíme, že sa to dá, len to treba chcieť.“