Prezident na detskej onkológii: Na túto kliniku môžeme byť hrdí

Zahraničná politika
Prezident na detskej onkológii: Na túto kliniku môžeme byť hrdí

Prezident Andrej Kiska v utorok navštívil novo zrekonštruované krídlo Kliniky detskej hematológie a onkológie v Bratislave.

„Deti dostávajú rakovinu všade na svete. Je dôležité, aby mali špičkovú liečbu a za druhé – keď sú liečené, a často sú to mesiace – aby boli v prostredí, ktoré je moderné.

Keď som na onkológiu pred trinástimi rokmi prišiel, bol som zhrozený. Všade na stenách boli také staré a modré kachličky. Žiadna izba nemala klimatizáciu, bolo veľmi teplo, deťom bolo po chemoterapii zle. Keď som si chcel sadnúť na stoličku bál som sa, že sa podo mnou zlomí. Rodičia chodili len na jeden funkčný záchod na chodbe. Bolo to strašné.

Dnes. Keď som tu po trinástich rokoch prišiel, môžem skutočne povedať že toto je detská onkológia, na ktorú môžeme byť hrdí. A chcel by som sa poďakovať všetkým tým, ktorí za týmto úžasným projektom stoja. Pani prednostke, ktorá je srdcom toho, že máme najmodernejšiu liečbu, aká sa dáva v Nemecku, presne takú istú dostávajú deti tu.

Keď som bol na Ukrajine na detskej onkológii a dopočul som sa, aké obrovské percento detí tam stále zomiera – až sa človeku tisnú slzy do očí – keď si uvedomí, že tá lekárska starostlivosť nie je na takej úrovni, na akej by mala byť.

My našťastie na Slovensku máme modernú detskú onkológiu, kde každý, kto príde, tak si môže byť istý, že bude v prostredí takom, aké má byť.“