Prezident na Globsecu: Potrebujeme odvážne nové rozhodnutia

Prezident na Globsecu: Potrebujeme odvážne nové rozhodnutia

„Mali by sme sa zbaviť predstavy, že bezpečnosť našej krajiny sa končí na jej hraniciach. Ak majú problém naši susedia, všetci sme v ohrození,“ vyhlásil prezident Andrej Kiska v sobotňajšom príhovore na bezpečnostnej konferencii Globsec v Bratislave.

Vo svojej reči sa venoval predovšetkým prebiehajúcej vojne na Ukrajine a potrebe európskej vízie pre Ukrajinu, narastajúcemu extrémizmu, imigračnej vlne a súdržnosti Európskej únie.

„Ilegálna anexia Krymu, prebiehajúca vojna na Ukrajine, pokračujúca okupácia Južného Osetska a Abcházska, ale tiež veľká dezinformačná kampaň namierená na naše krajiny ukončila naše predstavy o strategickom partnerstve s Ruskom prezidenta Putina – aspoň v dohľadnej budúcnosti. Nie je dôvod predstierať opak, keď jeden z takzvaných partnerov porušuje medzinárodné právo, oživuje rétoriku studenej vojny, prepisuje históriu a otvorene šíri nenávistnú propagandu namierenú proti našej spoločnosti,“ povedal Kiska.

V súvislosti s imigračnou vlnou zopakoval, že máme morálnu povinnosť pomôcť, no kvóty nie sú riešením. „Akési prerozdelenie utečencov naprieč členskými štátmi môže na chvíľu vyriešiť následky problémov. Ale nedotkne sa príčin a nezvládne prílev ekonomických imigrantov. Zároveň by však bolo neférové nechať riešenie na najviac vyťažené štáty,“ vyhlásil prezident s tým, že čo je dnes európsky problém, bude zajtra globálny, ak nezačneme spolupracovať.

„Pamätajme, že hovoríme o ľudských bytostiach – ženách, deťoch, mužoch, ktorí neutekajú pred chudobou, ale krutosťou a vraždením,“ pripomenul prezident. „Ak nedokážeme vysvetliť, prečo je dôležité pomôcť ľuďom v núdzi, prenecháme priestor extrémistom.“

„Budúcnosť závisí od našej schopnosti prispôsobiť sa novej realite, nie od spomínania na staré dobré časy. Vyžaduje si odvážne nové rozhodnutia, z ktorých žiadne nebude populárne ani pohodlné, ale súrne ich potrebujeme. Musíme sa pripraviť na roky nestability. A musíme ochrániť našich občanov. Najlepšou odpoveďou na agresívne dogmy zostáva náš spôsob života.“

Prečítajte si celý príhovor Andreja Kisku v anglickom jazyku.