Prezident navštívil Národný ústav detských chorôb

Zahraničná politika
Prezident navštívil Národný ústav detských chorôb

Prezident Andrej Kiska v utorok navštivil Národný ústav detských chorôb v Bratislave. 

„Dôvod, prečo som sa stal prezidentom, vznikol práve tu na detskej onkológii, keď som sem chodieval a stretával sa s deťmi, rodičmi. Tu som pochopil, že je veľa vecí v našej krajine, ktoré treba zmeniť.

Na Slovensku ochorie ročne na rakovinu takmer dvesto detí. Z pohľadu toho, koľko detí sa podarí zachrániť, patríme v Európe k špičke, na čo som nesmierne hrdý. Máme tu naozaj výborný personál, výborné pracovisko.

Čo ma vždy bolí, je, že 90 percent rodín, ktorých člen ochorie na rakovinu, sa musí zadĺžiť. Takmer 40 percent rodín má celkový mesačný príjem menší ako 500 eur, keď dieťa ochorie na rakovinu. Často opakujem, že ak chceme hovoriť o Slovensku ako o sociálnom štáte, musíme sa starať o tých najzraniteľnejších. V tejto oblasti zlyhávame.

Diskutovali sme o financovaní. Je tu trojzdrojové financovanie, ktoré sa ukazuje ako veľmi prospešné. Sú to peniaze nemocnice, peniaze zdravotníctva a je tu aj neziskový sektor. 

Keď som sem prišiel prvýkrát asi pred dvanástimi rokmi, všade boli okolo nás len modré studené kachličky, dnes sú tu nádherné obrazy, dýcha to tu teplom. Ak dieťa ochorie na rakovinu, rodina tu strávi niekoľko mesiacov, dlhšiu časť svojho života. Mali by sme spraviť všetko preto, aby deti dostali najlepšiu starostlivosť, aby bolo o ne postarané čo najlepšie.“