Prezident navštívil slovenské a maďarské gymnázium v Šamoríne

Prezident navštívil slovenské a maďarské gymnázium v Šamoríne

Prezident Andrej Kiska navštívil vo štvrtok v Šamoríne Gymnázium M. R. Štefánika s vyučovacím jazykom slovenským a Gymnázium Imre Madácha s vyučovacím jazykom maďarským. Po diskusii s vedením škôl a so študentmi prezident ocenil príjemnú atmosféru na obidvoch školách, ktoré majú podľa jeho slov medzi sebou úžasný vzťah.  

So študentmi hovoril prezident Kiska v prvom rade o tom, ako si vyberať školy na ďalšie štúdium, ale aj o hodnotách, náraste extrémizmu i migračnej kríze.

„Vždy apelujem na mladých ľudí, aby boli nároční pri výbere vysokých škôl. Máme veľmi veľa vysokých škôl, na ktoré je veľmi ľahké sa dostať, je veľmi ľahké ich ukončiť, ale uplatnenie v praxi je veľmi slabé, a zamestnávatelia takýchto absolventov odmietajú,“ povedal prezident.

Podľa názoru Andreja Kisku sú vzťahy medzi ľuďmi v Šamoríne výborné, a na to sú, ako uviedol, potrebné tri veci. „Aby sa ľudia mali možnosť vzdelávať vo svojom jazyku, aby mali možnosť udržiavať si svoje kultúrne tradície  a aby politici, keď sa schyľuje k voľbám, nevyťahovali zbytočne maďarskú kartu.“