Prezident navštívil Univerzitu sv. Cyrila a Metoda v Trnave

Domáca politika
Prezident navštívil Univerzitu sv. Cyrila a Metoda v Trnave

Andrej Kiska v utorok navštívil Univerzitu sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Okrem rokovania s vedením diskutoval aj so študentmi.

„Študenti sa chcú pýtať na veľa vecí a mňa mrzí, že mám tak málo času a nemôžeme posedieť dlhšie. Bol som veľmi milo prekvapený ich záujmom o to, ako môžu prispieť k zmene spoločnosti. Stále vyzývam študentov, aby boli aktívni. Aby bolo počuť ich hlas. Že ich hlas je v našej spoločnosti nesmierne dôležitý, pretože mladí ľudia vedia často najlepšie pomenovať, čo našu krajinu trápi a ako ju vidia.

Mňa ako prezidenta mrzí, že mnohí mladí chcú odísť z našej krajiny a práve preto ich treba počúvať a vyskúšať skutočne spraviť všetko preto, aby nám tu chceli ostať žiť.

Potešili ma otázky z pohľadu zahraničnej politiky, diskutovali sme o vplyve médií. Čo majú spraviť médiá v dnešnej dobe, aby ľudia boli dobre informovaní. Žiaľ, zahraničná propaganda, aj u nás doma ju vidieť, bolo ju vidieť aj na prezidentských voľbách v Spojených štátoch, bolo ju vidieť v Katalánsku.

Žiaľ, ruská propaganda je stále silná a musíme uvažovať o tom, ako voči nej bojovať. O tom budem zajtra rozprávať aj v Európskom parlamente.

Vtipná bola otázka, ako sa pozerám na Harabina, kde som skonštatoval, že súdnictvo sa zatiaľ nevie vysporiadať s rôznymi elementmi našej spoločnosti, ktorých hlas by už spoločnosť nemala až tak počuť.

S blížiacim sa 17. novembrom prezident povedal, že je ťažké pripomínať mladým, ktorí sa už narodili v inom období, aké to bolo za socializmu. Tak ako našej generácii ťažko pripomínať druhú svetovú vojnu. Čo ma veľmi prekvapilo, že veľmi citlivo reagovali na novodobých fašistov. Veľmi ich táto problematika zaujala a ukázalo sa, že chcú byť aktívni. Veľmi ocenili výsledky volieb do VÚC.“