Prezident navštívil Úrad pre verejné obstarávanie

Prezident navštívil Úrad pre verejné obstarávanie

Andrej Kiska navštívil v pondelok Úrad pre verejné obstarávanie a rokoval s jeho riaditeľom Miroslavom Hlivákom.

„Úrad pre verejné obstarávanie má nesmierne dôležitú úlohu. Kontroluje proces verejného obstarávania, ale aj proces využitia našich prostriedkov – prostriedkov našich občanov. A cez ich ruky pretečie 5 miliárd eur ročne. Ja som veľmi rád, že sa tu robí proces elektronického informačného systému, ktorý umožní na jednom mieste nájsť dáta k tomu, aby keď ktorýkoľvek novinár si bude chcieť pozrieť, ako a čo sa v minulosti nakupovalo.

Často sa pri návšteve mestečiek a dedín stretávam s tým, ako by sa starostovia báli verejného obstarávania. Proces verejného obstarávania bude preto zjednodušený, aby sa ho nikto nebál. Potešujúce je, že do tohto systému sa zapája aj čoraz viac podnikateľov. Stavebné firmy sa napríklad odmietli zúčastňovať zákaziek so štátom. Lebo si hovoria, vieme kto bude víťazom, načo do toho ísť.

Toto všetko sa darí vďaka tomuto úradu odbúravať. A ako spoločnosť zaznamenávame výrazné zlepšenie tohto procesu.

V parlamente máme stále ľudí, ktorí sa riadia heslom „vyhraj voľby a môžeš všetko“ a majú tendenciu presadzovať typy zákaziek, ktoré majú ďaleko od toho, ako by naša spoločnosť mala s prostriedkami narábať.“