Prezident navštívil ústavný súd, vyzval parlament na zodpovednosť

Spravodlivosť
Prezident navštívil ústavný súd, vyzval parlament na zodpovednosť

Prezident Andrej Kiska vyzval poslancov Národnej rady SR na zodpovednosť. „Zodpovednosť na to, aby pochopili, čo ich konanie, respektíve nekonanie, spôsobuje," povedal s tým, že aby k dohode týkajúcej sa voľby sudcov Ústavného súdu SR došlo, je pripravený na plnú súčinnosť. Vyhlásil to po štvrtkovej návšteve ústavného súdu v Košiciach.

Prezident sa stretol s tromi sudcami ústavného súdu, a to s Mojmírom Mamojkom, Janou Baricovou a Janou Laššákovou. Hovorili najmä o rozhodovacej činnosti ústavného súdu, ktorá je výrazne ovplyvnená neúplným počtom ústavných sudcov. „Dvanásť rokov sme všetci vedeli, že tento moment príde a že bude potrebné zvoliť 18 kandidátov, aby som z nich mohol vybrať deviatich sudcov. Žiaľ, zdá sa že, ani 12 rokov nie je dostatočná doba na to, aby sa politici vedeli pripraviť, aby sa vedeli dohodnúť na tom, akým spôsobom bude prebiehať voľba, aby sa vedeli dohodnúť na tom, koho chcú podporiť. A celé toto divadlo, ktoré bolo v národnej rade, sa skončilo veľkým neúspechom,“ povedal Kiska.

Ako pripomenul, ústavný súd je aktuálne vo veľmi ťažkej situácii, no po zmene režimu práce je štvorčlenný senát schopný riešiť najurgentnejšie podania. „Členovia ústavného súdu ma ubezpečili, že tie najcitlivejšie veci, ako sú väzobné a výživné, sa snažia riešiť skutočne prioritne, aby nedochádzalo k veľkým škodám. Ale nevedia, ako dlho to dokážu ustriehnuť a zvládnuť. Ten nápor je obrovský, pretože nové podania prichádzajú,“ dodal.

Prezident zdôraznil dôležitosť ústavného súdu ako orgánu ochrany ústavnosti a naliehavú potrebu zabezpečiť jeho fungovanie, ktoré ovplyvnilo to, že deviatim sudcom 16. februára uplynulo funkčné obdobie a parlament ani pri opakovanej voľbe nezvolil žiadneho z kandidátov na nových ústavných sudcov. Podľa neho sa aj odborná verejnosť či spomínaní členovia ústavného súdu zhodli, že sa dalo z čoho vyberať. Pritom uviedol, že morálka je v tomto prípade o niečo dôležitejšia ako odbornosť.

Na spoločnom stretnutí diskutovali aj o novom predsedovi ústavného súdu. „Od 1. marca preberie šéfovanie pani Baricová a počkám na novú voľbu NR, a som presvedčený, že zvolia nových kandidátov, z ktorých budem môcť vybrať ústavných sudcov. Budem pripravený čím skôr vybrať aj nového predsedu ÚS,“ povedal prezident.

Zároveň vyzval doterajších kandidátov, aby sa opäť uchádzali o post sudcov ústavného súdu, ako aj organizácie, ktoré ich môžu nominovať, aby navrhli ďalších.

zdroj: tasr